Otázka 1| Operace slepého střeva u dítěte 10 let

Dobrý den,

mého syna čeká operace slepého střeva. Zatím se nejedná o nic akutního, ale je v péči lékaře, který operaci doporučil a naplánoval. Mám jen strach, aby neměl srůty, které po operaci mohou vzniknout. Pamatuji si Hyalobarrier gel z toho důvodu, že mu ho paní primářka mazala po operaci fimózy. Lze použít Hyalobarrier gel i u kluka, u dítěte vntřně? Lenka.

Dobrý den, Lenko,

ano, Hyalobarrier gel může být použit o různých typů operace břicha a pánve. Nemá žádné věkové ani genderové omezení. Gel je vyroben z kyseliny hyaluronové, což je látka tělu vlastní. Je tedy bezpečná a bez nežádoucích účinků. Na gynekologii cílíme s ohledem na objem balení, které je v této operativě nejlepší. U Vašeho syna je toto množství také dostačující.

Hezký den a díky za dotaz!

 

 

Otázka 2| Rozsáhle odstranění srůstů – pozor na prevenci i za cenu několika balení

Dobrý den,

čeká mě rozrušení srůstů. Mám v břiše po několika operacích (2x císařský řez a 1x hysterektomie) rozsáhlé srůsty, které mně způsobují příšerné bolesti břicha. Jsem omezena v práci i osobním a partnerském životě a těším se až budu mít zákrok za sebou. Lékař, který mě bude operovat mi řekl, že bude operovat laparotomicky, protože těch srůstů je opravdu mnoho. Dokonce hovořil o tom, že použití antiadhezivního prostředku u tak rozsáhlé operace nebude mít valný smysl. Ale já se  bojím, aby se mně bolesti nevrátily. Četla jsem si příběh toho pána, co si vrazil řídítka do břicha. Použil několik Hyalobarrier gelů. Jsem ochotna si je zaplatit. Můžu vás poprosit o názor? Díky za reakci. Vlasta Z.

Dobrý den,

musím podotknout, že uvažujete velmi správně. Váš lékař se na celou situaci dívá pravděpodobně z pohledu jednoho balení Hyalobarrier gelu, které pokryje 10x10cm. To ve Vašem případě asi stačit nebude. Máte samozřejmě možnost zakoupit více Hyalobarrier gelů, které budou po rozrušení aplikovány na rozrušenou plochu. Kontaktujte Vašeho lékaře s touto možností (nemusí počítat s Vaší ochotou připlatit si). V případě, že zase narazíte, zvažte operaci na jiném pracovišti. 

Otázka 3| Srůsty po laparoskopii?

Dobrý den, je mi 19 let a jsem 5 měsíců po laparoskopii slepého střeva.
Podstoupila jsem laparoskopický zákrok, kde mi pak p. doktorka sdělila, že jsem tam měla hodně srůstu, že museli rozrušit i srůsty a že spolu se "slepákem" mohly způsobit i neprůchodnost střev. Dále k tomu jsem měla podezření ještě i na "Króna", které mi vyloučili. Teď po 5 měsících mi ze dne na den začalo píchat v podbřišku a jde to až na pravou stranu. Dělá mi problém vstát, zvednout nohu, svléknout se apod. Bolest je nesnesitelná...
Jestli se jedná o srůsty, co s tim?
Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,
problémy, které popisujete, se opravdu mohou týkat srůstů. Ovšem jejich přítomnost potvrdí pouze lékař po předchozím vyšetření. I s ohledem na Vaši bolest doporučuji co nejdříve navštívit lékaře. Pokud půjdete na operaci - poraďte se se svým lékařem o prevenci vzniku srůstů. Doporučuji použít protisrůstovou bariéru. Nejlépe ve formě gelu - nestéká z místa aplikace.

Otázka 4| Zpožděná menstruace a píchání v pravém boku

Dobrý den, jsem 4 týdny po laparoskopii cyst, chronického zánětu slepého střeva a srůstů. Zatím jsem nedostala menstruaci a tak bych se chtěla zeptat, jak dlouhé můžu mít zpoždění? Občas mě ještě popichuje v pravém boku. Je možné, že je v tom břiše ještě něco nebo je to třeba jen reakce po zákroku? Děkuji předem za odpověď. Hezký den Lucie

Dobrý den,
zpožděná menstruace o několik dní je vcelku normálním jevem. Pokud by se nedostavil ani následující perioda, doporučuji kontaktovat lékaře. Co se týká píchání v pravém boku - těch příčin může být několik a jen lékař odhalí tu správnou. Pokud by Vaše potíže přetrvávaly, informujte o nich svého lékaře. Nepíšete, zda jste použila jako prevenci tvorby srůstů nějakou protisrůstovou bariéru. Je vhodné při těchto zákrocích myslet na prevenci jejich opětovného vzniku.

Otázka 5| Jak zjistit přítomnost srůstů?

Dobrý den,
téměř před rokem jsem byla na operaci slepého střeva a asi po měsící se mi začali objevovat křeče v pravé části břicha. Křeče jsou doprovázeny průjmem a zvracením. Lékař mi doporučil jít na CT
pasáž, aby se zjistilo zda mám srůsty. Zajímalo by mě zda se to takto dá zjistit. Přiznám se, že se mi na další CT vyšetření nechce. Již jsem tam byla a nic se neobjevilo.

Dobrý den,
vhodnější se u Vás jeví využít vyšetření zvané magnetická rezonance, ovšem potvrdit nebo vyvrátit přítomnost srůstů může jen lékař pomocí diagnostické laparoskopie. V případě, že půjdete na tento výkon, myslete na prevenci vzniku srůstů.

Otázka 6| Opětovný vznik srůstů po jejich odstranění?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, od 3 let se léčím s ledvinama, mám za sebou operaci ledvin a od té doby jsem měla hodně zánětů ledvin, močových cest, pánve atd... Pravïdelně s něčím podobným ležím v nemocnici. Ale před rokem jsem měla hrozné bolesti v podbříšku a velmi nepravidelnou stolici. Můj gynekolog mi tvrdil, že jsem naprosto vpořádku a že mám jít na chirurgii, že to bude slepák, ale mě to
břicho bolelo spíš uprostřed a byla to taková vnítřní bolest. Druhý den doma, jsem málem zkolabovala jak mě to břicho bolelo a druhý den jsem šla na chirurgii a ti mě hned hospotalizovali pro slepé střevo
další den na sále ale zjistili, že to nebylo slepákem ale měla jsem všude kolem dělohy a vaječníku samé srůsty a tak mi vzali preventivně i slepák. Dnes je to již už 13 měsíců od té operace já už zase od
lonského roku 11. měsíce trpím těmi bolestmi a mám strašně nepravidelnou stolici a bolí mě to tam jak je slepák je možné že by se mi udělali po znovu srusty po té operaci? Před 14 dny jse měla zánět
děložního hrdla ale pan doktor si mě nepozval ani na kontrolu. Děkuju za odpověd

Dobrý den,
ano, je možné, že se Vám srůsty znovu objevily. Pokud na ně někdo trpí, je dosti pravděpodobné, že se objeví znovu. Jediným řešením je použít nějaký protisrůstový prostředek jako prevenci jejich vzniku. O konkrétním prostředku se poraďte s lékařem. Prostisrůstový gel obsahuje gelu na 100cm2. U Vás se ale bude jednat pravděpodobně o větší postiženou plochu. Poté je třeba zvolit více kusů. Gel má tu výhodu, že z míst, kam Vám ho lékař naaplikuje nesteče. Ale zůstane v místě po kritickou dobu vzniku srůstů.
Pokud nejste spokojena s péčí Vašeho gynekologa, můžete ho změnit!

Otázka 7| Rekonvalescence po operaci

Dobrý den,
Jsem 20dní po odstranění pravého vejcovodu z důvodu mimoděložního těhotenství. Ráda bych se zeptala za jak dlouho je možné začít cvičit po laparoskopickém odstranění? Formy cvičeni jako je aerobik,
běh...

Dobrý den,
tyto stránky se zabývají problematikou srůstů. Nicméně rekonvalescence po výkonu, který jste prodělala je v řádu týdnů. Přesnou dobu určí Váš ošetřující lékař. Důležité jsou také Vaše subjektivní pocity, zda se na cvičení cítíte apod.

Otázka 8| Bolest na pravé straně po operaci vaječníků a apendektomii

Dobry den, v roce 2004 jsem prodelala laparoskopickou operaci, rozhaneli mi zanet vajecniku, ktery byl pry srostly a jeste jsem mela srusty v okoli a narusovaly slepe strevo, ktere mi pri teto operaci odebrali. Nyni me trapi bolest na prave strane, ktera mo vystreluje az do stehna. Chtela jsem se zeptat, zda pokud otehotnim a miminko bude rust, nemuze neco v brise praskout, aby to me nebo male ohrozilo na zivote? Dekuji.

Dobrý den,
nečekejte s řešením problémů, až budete těhotná. Řešte je nyní. Srůsty jsou jedna z častých komplikací početí. Vzhledem k tomu, že jste již jednou srůsty měla, je velká pravděpodobnost, že se Vám objevily znovu. Navštivte svého gynekologa a svěřte se mu se svými bolestmi. Provede vyšetření, na jejichž základě určí příčinu. Pokud Vám nabídne diagnostickou laparoskopii - neodmítejte jí - při ní je možno případné srůsty potvrdit a rovnou je rozrušit. Je dobré se s ním poradit o prevenci dalšího vzniku srůstů - například použít při operaci protisrůstový gel.

Otázka 9| Nespecifikované bolesti břicha

Dobrý den před 2 lety jsem byla na operaci - vzali mi žlučník. Poslední rok se mi stává tak jednou za měsíc, že se mi stáhne břicho, je to bolestivé, ale dneska v noci mě bolelo celé břicho hlavně pod prsama. Bolest mě i probudila. Přešlo to tak za pul hodiny. Děkuji za odpověd.

Dobrý den.
Vaše bolesti může způsobovat celá řada příčin - je tedy vhodné navštívit lékaře, který tyto příčiny odhalí. Naše stránka se zabývá problematikou srůstů, jejichž přítomnost u Vás potvrdí nebo vyvrátí lékař po konkrétním vyšetření.

Otázka 10| Bolesti v místě slepého střeva

Dobrý den. Už čtvrtý den mě bolí dole na pravé straně břicha.
Píchá, nejprve to byla píchání ostřejší, teď spíš taková tupější a slabší bolest. Dělá to při každém kroku. Pokud jsem v klidu nemám žádné problémy. Je to bolest přibližně v místě slepého střeva. Dávala jsem si studené obklady, ale nic se nemění.
Když si břicho prohmatám žádnou bolest necítím. Nemám zvýšenou teplotu. 2x, 3x jsem měla trochu zimnici. První den jsem měla půl dne trochu pocity na zvracení. Odkládám návštěvu lékaře, už jsem zažila vyšetření, kdy se doktor jako bych ho obtěžovala. Nebo paní doktorka zanedbala něco, co pak mělo velmi závažné důsledky. Moc děkuji.

Dobrý den,
se svým problémem musíte navštívit lékaře. Bolest poukazuje na to, že je někde problém, který je potřeba najít a vyřešit. Tato stránka se zabývá problematikou srůstů. Vaše bolest začala bez zjevné příčiny (respektive ji neuvádíte). Dále nepíšete nic o předešlé operaci ani zánětu. Je tedy - OPAKUJI - třeba zajít k lékaři, který Vás vyšetří. Nedbejte na to, jak se u toho tváří. Lékař je v ordinaci pro Vás.

Otázka 11| Kdo odhalí srůsty po císařském řezu?

Dobrý den, ráda bych se zeptala na váš názor. Nyní jsem 3 měsíce po druhém císařském řezu a cca před 3 týdny se mi objevily bolesti břicha spojené s jídlem a trávicí obtíže jako zácpa, velké nadýmání, pocit předčasné plnosti. Byla jsem na chirurgii i na gastroenterologii, také na UZV střev. Ještě mě ještě čeka gastroskopie. Myslíte si, že po SC mohou srůsty dělat podobné potíže a jak mám dále postupovat, pokud mi nebude zjištěno nic jiného?
Děkuji.

Dobrý den,
vznik srůstů po císařském řezu je možný. A Vy jimi ohrožena být můžete. Pokud se dosavadními vyšetřeními nezjistí, co je původcem Vašich problémů - doporučuji - zajít za svým gynekologem a svěřit se mu s Vašimi příznaky a dosavadní léčbou, vyšetřeními apod. Po jejich zvážení Vám může nabídnout tzv. diagnostickou laparoskopii, kterou odhalí přítomnost srůstů. Dokonce je může při tomto výkonu i rozrušit. Pokud k takovému výkonu dojde - myslete na prevenci jejich opětovného vzniku - nejlépe použitím protisrůstové bariéry. V seznamu pracovišť, který je uveden na našich stránkách, jistě najdete vhodné pracoviště, které Vám s problematikou srůstů pomůže.

Otázka 12| Řešit bolesti v podbřišku hned nebo až dojde ke komplikaci početí?

Dobrý den, je mi 23 let a ve svých 8 letech jsem prodělala operaci slepého střeva. Operace byla komplikovaná a neúspěšná, protože po 14 dnech po 1. operaci jsem byla odvezena v horečkách na revizi s tím, že v dutině břišní zůstal zánět... Takto mi to bylo řečeno, tak doufám, že je to takhle správně... Poté jsem byla měsíc ve Františkových lázních. Celý život se potýkám s občasnými bolestmi v podbřišku, někdy více a někdy méně intenzivní. Někdy mě bodne v podbřišku tak, že se musím zastavit a bolest vydýchat, jako kdybych dostala kudlou do podbřišku. Také při pohlavním styku občas cítím bolest. Nějak jsem bolestem nepřikládála důležitost, ale jelikož plánuji příští rok otěhotnět, začala jsem se o to více zajímat a došla jsem k podezření právě na srůsty. Chci se zeptat, zda bych měla danou situaci začít řešit se svým gynekologem hned preventivně a nebo počkat až se budeme o miminko snažit a pokud by to nešlo teprv začít situaci řešit? Předem moc děkuji za odpověď , B.

Dobrý den,
řešte to určitě hned, na nic nečekejte. Původ Vašich bolestí může být různý a ten správný odhalí lékař až po provedeném vyšetření. Samozřejmě Vaše operace s následným zánětem nahrává domněnce, že můžete být mimojiné ohrožena mj. srůsty. Tuto domněnku potvrdí lékař, a to při diagnostické laparoskopii - při které Vám může případné srůsty ihned odstranit. Myslete prosím na prevenci jejich opětovného vzniku. A poraďte se se svým lékařem o použití protisrůstové bariéry. Těším se na Váš další příspěvek, až nám napíšete, jak to dopadlo! 😉

Otázka 13| Stav po opakované revizi a neustávající bolesti

Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o radu či vyjádření, co by se za mými obtížemi mohlo skrývat. Před měsícem jsem byla na opětovné revizi dělohy (2x v průběhu 12dnů), protože se mi po prvním zákroku po týdnu udělala sraženina a děloha se prý špatně vyprazdňovala a musela ven... teď jsem měsíc po a čekám na menstruaci, ale už od soboty (24.11.) do dnešního dne mě hodně bolí v podbříšku - 3 dny na to beru Nimesil (který mám na bolesti krční páteře, prý je i na menstruační bolesti), včera to ustálo, ale dnes opět, k tomu se přidala velká bolest zad v oblasti kříže a celková slabost...horečky nemám... Vůbec nevím, co by to mohlo být...čekám na mesntruaci, ta ještě nepřišla...nejvíc to bolí, když jdu na toaletu a když si sedám...
Velice děkuji za Váš čas.

Dobrý den,
přesný původ Vašich bolestí odhalí až lékař po vyšetření. Rozhodně neotálejte s návštěvou u Vašeho gynekologa. Po revizi dělohy se mohou vytvořit i srůsty. Pokud by Váš lékař srůsty v děloze objevil - myslete na prevenci jejich vzniku a poraďte se o vhodnosti použití protisrůstové bariéry. Například protisrůstový gel je vhodný i pro aplikaci do dělohy.

Otázka 14| Srůsty po operaci a po zánětu

Dobrý den, před rokem a půl jsem prodělala 3 záněty močového měchyře za sebou, měla jsem několik antibiotik. Po té mě začaly bolesti podbřišku, které přecházely do celého
břicha a do pravého podbřišku občasné píchání. Bolesti mi zasahovaly i do beder. Pak
mi našli v moči mykoplazmata, streptokoka, takže opět antibiotika. Poté začaly výtoky a
pálení v pochvě a při čůrání.... prodělala jsem ve stejném roce operaci v bederní
oblasti, náhradu plotýnky L5/S1, ALE DO MĚSÍCE SE MI OPĚT BOLESTI vrátily. To
znamená, pálení při čůrání, bolesti v podbřišku, které jdou do beder, pak celého
břicha. Operovali mě přes břicho, po operaci se mi udělal velký hematon v břiše. Na
gynekologii mi nic nenašli i na urologii. Ještě bych dodala, že než mi tyto problémy
začaly, měla jsem nového sexuálního partnera. Měli jsme pohlavní styk bez ochrany. V
ejakulátu mu zjistili zánětlivé buňky... Můj dotaz je jestli se může jednat o srůsty
nebo mě mohl můj partenr nakazit? Podstoupila jsem kolonoskopii, sonobřicha a
cystoskopii, to vše bylo v pořádku a ještě mi našli na játrech hemangiomy 3. Moc
děkuji za odpověď.

Dobrý den,
hlavní příčiny vzniku srůstů jsou - jednoduše řečeno - stavy po operaci a po zánětu - operována jste byla a zánětů jste prodělala několik. Z toho plyne, že byste mohla být ohrožena srůsty. Sice jste podstoupila mezioborové vyšetření, ale srůsty se dají stoprocentně potvrdit nebo vyvrátit pouze diagnostickou laparoskopií - při které je možné je obvykle hned rozrušit. V případě tohoto zákroku myslete na prevenci opětovného vzniku těchto srůstů. Vhodná je protisrůstová bariéra, například ve formě gelu, který se drží v místě aplikace a nestéká.

Otázka 15| Bolesti při pohlavním styku

Dobrý den, prosím o radu.
Je mi 22 let a nikdy jsem nebyla na žádné operaci. Bohužel mám velmi bolestivý pohlavní styk, asi posledního půl roku. Žacalo to pomalu, ale teď už je bolest nesnesitelná. Paní doktorka mi po prohlídce (ne ultrazvukem) a po odebrání vzorků, které měly odhalit bakterie či kvasinky, řekla, že je všechno v pořádku a že dál není co řešit.
Já se ale s takovou bolestí nedokáži žít, co můžu dál dělat?
Děkuji

Dobrý den,
příčin bolestí při pohlavním styku může být hned několik a je třeba je odhalit řádným vyšetřením. Je také možno využít součinnosti lékařů z jiných oborů, ale tu by měl zvolit Váš ošetřující lékař. Navrhuji zajít znovu za Vaším gynekologem a požádat o provedení ultrazvuku. Poté Vám může nabídnout i další možnosti vyšetření např. diagnostickou laparoskopii apod. Pokud nejste nebo nebudete spokojena s přístupem Vašeho lékaře, změňte ho!

Otázka 16| Bolesti v podbřišku

Dobrý den, již nějakou dobu mě trápí bolesti podbřišku na levé straně a nyní jsem
měla po styku lehké špinění, mám dostat menstruaci a nevím zda to může být
souvislost i s tím.
Po gynekologickém vyšetření jsem v pořádku a lékař mi řekl, že tomůže být od zad, jelikož mě bolí bederní páteř a levý podbřišek. Myslíte že bych mohla mít srůsty? Mám z nich docela strach. Už dlouho trpím na kvasinky a bakterie, ty se přeléčili a opět zase vrátily. Předem
moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,
zkuste si udělat naše samovyšetření - na hlavní straně je červené kolečko SAMOVYŠETŘENÍ - zde si vyplníte jednoduchý dotazník a dozvíte se, zda jste ohrožena srůsty či nikoliv. Vznik srůstů má obvykle několik příčin, o kterých se nezmiňujete. V dotazníku je pak vyloučíte či potvrdíte.
Vaše popisované bolesti mohou opravdu souviset s očekávanou menstruací, tím spíše, když jste nedávno podstoupila gynekologické vyšetření. Pokud bolest v nejbližší době nezmizí nebo se bude stupňovat - vyhledejte znovu svého lékaře a poproste ho o další vyšetření.

Otázka 17| Bolesti po operaci kýly

Dobrý den, v červnu 2012 jsem podstoupila operaci pupeční kýly. Poté nastoupily
bolesti břicha, za několik týdnů se k nim přidal i neustávající tlak v konečníku
(jako kdybych tam něco měla). Bolest je pořád, v sedě, v leže i ve stoje. Bolest
břicha již ustoupila, jen občasné píchnutí kolem rány. Veškerá vyšetření co jsem
absolvovala jsou negativní (gynekologie, laborky, sono břicha, kolonoskopie). Mohly
by bolesti způsobovat případné srůsty? Na pracovišti, kde mě operovali už mi
nedokážou pomoct. Nevím na koho se obrátit s případnou žádostí o laparoskopickou
diagnostiku. Lidé okolo mě od tohoto vyšetření odrazují, prý další díry do břicha,
ale mě to opravdu je hodně nepříjemný. Prosím o radu

Dobrý den,
pokud máte podezření na výskyt srůstů, je opravdu jediná možnost, jak ho potvrdit, a to podstoupit diagnostickou laparoskopii. Jedná se o miniinvazivní zákrok s rekonvalescencí obvykle několik týdnů. Nemáte se tedy čeho bát. Pokud se výskyt srůstů potvrdí - myslete na prevenci jejich opětovného vzniku.

Otázka 18| Opakovaná tvorba srůstů

Dobrý den, mám 2x operovanou pravou stranu břicha, po prvé to byla laparoskopie
slepého střeva a po druhé odstranění cysty a drobných srůstů s nějakými opatřeními
aby se neudělali znovu. Od poslední operace je to rok a půl a objevily se mi podobné
bolesti ačkoliv jsem do teď měla klid. Bolesti jsou ale výš a po promasírování břicha se
bolest uvolní. Je možné že by se srůsty objevily po takové době? Zánety jsem neměla.
Díky za odpověď.

Dobrý den,
ano, je možné, že Vám srůsty vznikly i po jejich předešlém rozrušení. A až nyní - po cca 18 měsících Vám začaly dělat potíže, a tím na svoji existenci upozornily. Doporučuji navštívit svého lékaře, který Vás vyšetří a příčiny Vašich bolestí odhalí. Poté se dohodnete na dalším postupu. Pokud dojde až na diagnostickou laparoskopii a opětovné rozrušení srůstů - myslete na prevenci dalšího vzniku srůstů a po dohodě s lékařem zvolte vhodnou protisrůstovou bariéru.

Otázka 19| Opakované problémy se srůsty po několika operacích

Dobrý den. Před necelými třemi lety jsem podstoupila operaci slepého střeva, které
již bylo zanícené, a proto operace nemohla proběhnout laparoskopicky. Poté
následovalo pět týdnů v lázních. Půl roku po operaci mi začaly obtíže. Nejprve
opakované mykózy, kterými trpím do teď a postupně přibývala bolest při pohlavním
styku, která se tak vystupňovala, že k pohlavnímu styku s partnerem nemohlo dojít
vůbec. Za rok se přidaly i trávicí problémy. Opakované průjmy, křeče v podbříšku,
nechutenství. Po dvou a půl letech od operace slepého střeva lékař konečně
přistoupil k diagnostické laparoskopii. Při operaci byly rozrušeny rozsáhlé srůsty,
jak na pravém vaječníku, tak i na sřevních kličkách (tenkého i tlustého střeva).
Nyní je to půl roku, co mi byly odstraněny srůsty. Ale velmi krátce po operaci
začaly jiné problémy, opět trávicí, především opravdu velmi hlasité a časté říhání,
plynatost a pocity těžkosti po téměř každém jídle. Přestala jsem úplně jíst veškerá
tučná a těžká jídla, ale bohužel to nepomohlo a těžko je mi i po velmi lehkém jídle.
Podstoupila jsem sono žaludku, které nic neukázalo. Dále i gastroskopii, tam
zjistili jen citlivější tračník. Byly mi předepsány několikeré léky, hlavně na
přírodní bázi, ale nic nepomohlo a z bylinných preparátů se vždy osypu. Chtěla bych
se zeptat, zda bych nemohla mít ještě srůsty nebo čím by obtíže byly způsobeny. Do
doby, než jsem podstoupila operaci slepého střeva, jsem neměla žádné problémy. Mohla
jsem sníst cokoli a netrpěla jsem ani mykózami. Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,
z Vašeho dotazu je patrné, že trpíte vznikem srůstů, a to dosti masivních. Sice jste podstoupila jejich rozrušení, ale nepíšete nic o tom, zda byla použita nějaká prevence jejich následného vzniku. Předpokládám, tedy, že nebyla. Bohužel musím konstatovat, že srůsty se rády objevují znovu a je tedy možné, že jimi opět trpíte. Doporučuji navštívit lékaře, který přítomnost srůstů potvrdí a provede jejich opětovné rozrušení - myslete na prevenci jejich vzniku a požádejte lékaře o vhodnou protisrůstovou bariéru, a to i s ohledem na rozsah výkonu. Například pokud zvolíte Hyalobarrier gel - tedy gel proti srůstům - tak jedno balení obsahuje 10ml gelu, které pokryje plochu o velikosti 100cm2. Při některých výkonech (např. právě na střevech) je nutno použít více balení.

Otázka 20| Bolesti před a po pohlavním styku

Dobrý den. Ráda bych se na něco zeptala. Mám 2 roky antikoncepci Mirena. Prodělala jsem zánět žaludku. Při a po pohlavním styku mám bolesti a nepřijemný pocit. Před menstruaci a během ní mě pobolívá oblast pravého vaječníku. Po poh. styku mám slabé krvácení. Jedná se také o srůsty, nebo ještě něco horšího (např. rakovina děložního čípku...) Děkuji
za odpověď.

Dobrý den,
původců bolesti při (před, po) pohlavním styku může být několik. Přítomnost srůstů je pouze jedním z nich. Doporučuji navštívit gynekologa, který Vás vyšetří a příčinu Vašich bolestí odhalí. Vzhledem k tomu, že užíváte antikoncepci, jste jistě v pravidelném styku se svým gynekologem a ten Vám provádí kontrolní cytologii děložního čípku, která spolehlivě odhalí vznik závažnějšího onemocnění, které nevznikne ze dne na den. Pro Váš klid ovšem opakuji - navštivte Vašeho gynekologa.

Otázka 21| Hysterektomie u -cetiletých

Krásný den, chtěla jsem se zeptat zda se provádí operace odebrání dělohy a vaječníků
i mladým ženám. Je mi 20 let a mám strach z rakoviny, která se objevila v naší rodině.
Děkuji za odpověď, M.

Dobrý den,
tento web se zabývá problematikou vzniku srůstů. S Vaším dotazem se budete muset obrátit na svého gynekologa. Hysterektomie se provádí u mladých žen, které ještě neměly děti pouze z velmi vážných zdravotních důvodů.
O prevenci onemocnění rakovinou se poraďte s odborníky na tuto problematiku.

Otázka 22| Bolesti po operaci slepého střeva

Dobrý den,
je mi 20 let a před 4 lety jsem byla na operaci tlustého střeva, konkrétně s 10cm nádorem (leiomyom). Doktoři říkali, že mi společně s nádorem vzali kolem půl metru tl.střeva. Později na kontrole mi bylo sděleno, že se mi vytvořily srůsty a kvůli těm mi před rokem nemohli operovat slepé střevo laparoskopicky, ale klasickým řezem. Teď po roce mě začalo bolet v místě jizvy po operaci slepého střeva. Nechtěla bych nic zanedbat, můžete mi poradit, jestli bych se měla s těmito problémy někam obrátit, nebo je to normální? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem V. K.

Dobrý den,
s popisovanými bolestmi si jistě zajděte k lékaři, který Vás vyšetří a původ těchto bolestí zjistí. Vzhledem k tomu, že u Vás již výskyt srůstů byl potvrzen, evidentně trpíte jejich vznikem. Pokud se u Vás potvrdí srůsty jako zdroj bolestí a půjdete na jejich rozrušení - myslete na prevenci jejich vzniku. Požádejte lékaře o použití vhodné protisrůstové bariéry s ohledem na rozsah výkonu.

Otázka 23| Velké bolesti břicha po císařském řezu

Dobrý den, v roce 2004 jsem podstoupila první císařský řez k vůli opačné poloze
dítěte. V roce 2006 druhy císařský řez. Je možné aby se mi vytvořily srůsty? Ze
začátku jsem bolesti kolem jizvy měla minimální, ale poslední rok se vzestupnily až
do takových bolestí, že se nemůžu hýbat a nemůžu se dotknout ani břicha. Prosím o
radu co mám dělat, abych tyto neúnosné bolesti již neměla? Předem děkuji za odpověď. A
ještě jeden dotaz: pokud bych musela na laparoskopii jaká je celková doba léčení???
Děkuji

Dobrý den,
v první řadě navštivte Vašeho lékaře, který provede vyšetření a zjistí příčinu Vašich bolestí. Příčin může být několik. Co se týká Vašeho podezření na přítomnost srůstů - ano, mohly se Vám srůsty po císařském řezu vytvořit. Pokud půjdete na laparoskopii, myslete na prevenci opětovného vzniku srůstů a požádejte lékaře o protisrůstovou bariéru - protisrůstový gel. Délku rekonvalescence určí lékař, nicméně obvykle bývá v řádu týdnů.

Otázka 24| Srůsty po četných operacích

Dobrý den, jsem rok po hysterektomii, dva dny na to revize pro velký hematom a
krvácení. Po dalších 14 dnech znovu operace pro velkou hemoragickou cystu s
odstraněním vaječníku a adhezyolýza. Po dvou měsících opět operace pro velkou
dvoukomorovou cystu, která měla 10 cm a musel mi být odstraněn i druhý vaječník. Mám
neustále problémy s bolestmi v podbříšku a velmi častým nadýmáním. Na sonu mi
zjistili jen nadměrný meteorismus. V současné době jsem po retroperitoneoskopickém
odstranění nadledviny, měla jsem tam hormonálně aktivní nezhoubný nádor. Po této
operaci jsem skoro 3 měsíce a pořád mám pocit jako by mně tam něco táhlo a často to
i dost bolí. Může se jednat o srůsty jak po těch gyn. operacích, tak i po operaci
nadledviny?? Připadám si jako hypochondr, když se opakovaně lékařce zmíním o mých
potížích. Moc Vám děkuji M.

Dobrý den,
rozhodně nejste hypochondr ;o), neboť tento člověk má sklony zveličovat nebo vsugerovat si neexistující nemoci, které u Vás bohužel existují. Je jen dobře, že se svými problémy jdete k lékaři a řešíte je včas. Ale k Vaší otázce - vzhledem k tomu, že jste již adheziolýzu podstoupila je patrné, že máte sklony k tvorbě srůstů. Tyto srůsty se mohly vytvořit o po operacích, které uvádíte. Doporučuji vzniku srůstům předcházet a při operaci požádat lékaře o protisrůstovou bariéru - nejlépe protisrůstový gel, který lékař aplikuje na rozrušená místa, kde gel vydrží několik dní, resp. týdnů a zabrání tak jejich opětovnému vzniku.

Otázka 25| Opakovaný výskyt srůstů – Dbejte na prevenci jejich vzniku

Dobrý den 14.12.2012 jsem po operaci srustu. Srustem bylo prirostle tluste strevo k
dutine brisni. Byla to moje 11 operace. Bricho me boli stale jako pred operaci, prosim poradte mi co mam delat, dekuji moc N.

Dobrý den,
ve Vašem případě je nejlepší pamatovat na prevenci vzniku srůstů a požádat lékaře o aplikaci nějaké protisrůstové bariéry. Nejlépe protisrůstovému gelu. Tím zamezíte jejich opětovnému vzniku.

Otázka 26| Srůsty a zamlklý potrat

Dobrý den, v r.2001 mi byl vyoperován APE, v dalších letech se objevila křečovitá
bolest, zejména před defekací. Bolest nyní přichází častěji, např. i u nadýmání a
bývá velice intenzivní (řezavá).
Mám podezření na srůsty. Můj dotaz se však týká těhotenství. V listopadu 2012 jsem
otěhotněla (druhé těhotenství - první úspěšné) a 2.1.2013 jsem podstoupila revizy a
kyretáž dělohy (zamlklý potrat).
Může tento potrat souviset s intenzivní bolestí od srůstů? Kdy mohu laparoskopické
odstranění srůstů podstoupit? (Nyní mám režim
šestinedělí.) A hlavně, za jak dlouho a zda mohu po operaci srůstů otěhotnět? Děkuji, K.

Dobrý den,
vaše podezření na výskyt srůstů může potvrdit pouze lékař po diagnostické laparoskopii, při které může zpravidla ihned provést tzv. adheziolýzu (rozrušení srůstů). Při tomto výkonu je dobré pamatovat na prevenci opětovného vzniku srůstů a použít protisrůstový gel. K diagnostické laparoskopii Vás indikuje lékař po odborném vyšetření. Stejně tak Vám doporučí délku rekonvalescence. Vzhledem k tomu, že předpokládáte výskyt srůstů mimo dělohu, nebude toto období dlouhé (z pohledu možnosti otěhotnění). V řádu týdnů.
Co se týká zamlklého potratu - příčina těchto potratů je i přes vyspělou medicínu stále nejasná, ale nemá vliv na další těhotenství. Srůsty v oblasti břicha nebo pánve nepatří mezi jeho hlavní příčiny.

Otázka 27| Srůsty bez zjevné příčiny?!

Dobrý den, je nějaká možnost, že bych mohla mít srůsty i když jsem nebyla na žádné operaci, neměla jsem žádné zánětlivé onemocnění a ani jsem zatím neměla dítě? Poslední půlrok mívám dost bolestivý pohlavní styk a netuším, čím to může být způsobeno.
Děkuji za odpověď

Dobrý den,
ve své otázce jste správně vyloučila hlavní příčiny vzniku srůstů. Ovšem celá věc je daleko složitější a i přes váš výčet, můžete být srůsty ohrožena. Pacientky, které trpí např. onemocněním nazvaném endometrióza se potýkají s následným vznikem adhezí (srůstů) poměrně často. Doporučuji navštívit gynekologa a podstoupit příslušná vyšetření.

Otázka 28| Hysterektomie ano či ne?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je běžné kvůli masivním srůstům po císařském řezu odstranit dělohu. Jsem po této operaci tři týdny a mám obavy, jestli to nebyl zbytečně velký zákrok vzhledem k diagnoze.

Dobrý den,
důvodů pro hysterektomii je mnoho a závisí zejména na zdravotním stavu ženy, stáří ženy a její fertilitě (plodnosti). Nepíšete podrobnosti týkající se Vašeho problému a proto se nemůžeme obšírněji vyjádřit. Pokud Vám byl ovšem tento zákrok odborníkem doporučen pak jistě opodstatněně.

Otázka 29| Srůsty po vyjmutí nitroděložního tělíska

Dobrý den,
po gynekologické operaci mi bylo dáno do dělohy měděné tělísko (jako
prevence proti srůstům) ... po pár měsících doktorka vše zkontrolovala, říkala, že to vypadá dobře, tělísko mi vyndala, první cyklus po vyndání byl jako vždy, ale od té doby mám velmi krátkou a slabou menstruaci (už jsou to 2 cykly)... nemohly se mi v děloze tím odstraněním tělíska vytvořit srůsty - ve smyslu, že by mi tělísko porušilo při vyndávání sliznici? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
existenci srůstů potvrdí pouze lékař po konkrétním vyšetření. Nedomnívám se, že srůsty mohly vzniknout po vyndání nitroděložního tělíska. Umělá hmota tělíska umožňuje jeho snadnou ohebnost při zavádění i vyjmutí bez poranění.

Otázka 30| Srůsty po operaci slepého střeva

Dobrý den, chtěla bych se zeptat - mám 2 měsíce po laparo slepého střeva a cca 6 dnů
po operaci mně začal bolet levý bok. Ted momentálně to tlačí v okolí pupku a u
jizvy, také mám nafouklé břicho... prodělala jsem kolonoskopii i CT břicha vše v
pořádku... Doktoři si myslí, že je to od zad, ale mám strach, že jsou to srůsty??
Děkuji za odpověd:-) H.

Dobrý den,

i při tomto výkonu jste ohrožena srůsty, které vznikají nejčastěji 2. až 5. den po operaci. Ovšem v místě, kde je poškozená tkáň při operaci. Ve vašem případě na pravé straně. Pokud máte na srůsty podezření, svěřte se svému lékaři, který po zvážení dalších příznaků provede jejich diagnostiku, a to pomocí diagnostické laparoskopie.
O srůstech po slepém střevu jsme zde již několikrát psali. Doporučuji projít starší příspěvky, kde popisují další pacientky svoje problémy.

Otázka 31| Srůsty v oblasti dělohy a střev

Dobrý den, mám dotaz - má sestra má gynekologické problémy, bylo ji řečeno, že má
slepák, teď je po operaci a slepák odstraněn a problémy má pořád a teď jí doktor tvrdí, že má srostlou dělohu se střevy - je to možné a čím je to zapříčeněno, děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, možné to je - protože právě srůsty způsobují to, že spolu srůstají různé orgány a tím vznikají bolesti, neplodnost a další komplikace, které popisujeme na těchto stránkách. Příčiny vzniku srůstů tvoří samostatnou kapitolu těchto stránek. Nejčastěji jsou způsobeny předchozí operací nebo zánětem (např. vaječníků apod.).

Otázka 32| Hysteroskopie ano či ne?

Dobry den,
muj lekar si mysli, ze mam v deloze srusty a doporucil mi hysteroskopii,aby
zjistili, zda to tak opravdu je a popr. srust odstranili. Snazime se o druhe mimco a
rok stale nic a srust je asi tim vinikem. Take mi povedel, ze by mi pak zavedli na
pul roku telisko,aby mi to drzelo steny delohy od sebe a nedoslo opet k srustu, pak
by ho po pul roce vyndali a pak bychom se mohli snazit o druhe mimco. Odmitla jsem
to, jelikoz uz mi bude brzy koncit materska a nestihlo by se to. Nastesti nemam zadne
problemy a tudiz kdyz na zakrok nepujdu, tak se nic nestane. Ale ted jsem se
docetla, ze existuje protisrustovy gel, za jak dlouho po zakroku a pouziti gelu je
mozne se snazit o mimco? Pustili by me hned odpoledne po zakroku domu na me prani?
Dekuji za odpoved M.

Dobrý den,
pokud má Váš lékař podezření na srůsty v děloze a opravdu tam jsou - tak je vysoce pravděpodobné, že je to příčina toho, že se Vám nedaří otěhotnět. Doporučuji hysteroskopii podstoupit a po rozrušení srůstů použít Hyalobarrier gel. Po tomto zákroku budete moci otěhotnět zpravidla po 1 až 2 cyklech, záleží samozřejmě na mnoha dalších faktorech, ale to již zkonzultujete s Vaším lékařem. Na těchto stránkách najdete seznam pracovišť, kde s tímto gelem běžně pracují. Nevím na jakém pracovišti a jak Vám budou tento výkon provádět a proto se nemohu vyjádřit k vašemu následnému propuštění.

Otázka 33| Stav po operaci pupeční kýly

Dobrý den,
jsem dva měsíce po operaci pupeční menší kýly a stále mám zvětšené břicho, hlavně
v okolí pupku, je to dost vidět když stojím z boku, nic mě nebolí. Je to normální,
zmizí to nebo je to následek operace? Kýla byla přímo v pupíku o velikosti třešně.
Jizvu mám pod pupíkem a bříško se mi začíná zvětšovat cca 2-3 cm nad pupíkem.
na omak je spíš tvrdší (svaly?) Nikdy jsem velké břicho neměla. Moc děkuji za
odpověď, M.

Dobrý den,
zde se zabýváme prevencí a řešením srůstů, a to zejména po gynekologických operací. Domnívám se, že u Vás se nejedná o tento problém, i když i po tomto operačním výkonu je vznik srůstů možný. Doporučuji zajít k lékaři, který Vás vyšetří a zjistí příčiny Vašeho zvětšeného břicha, zda např. nedošlo k recidivě kýly apod.

Otázka 34| Srůsty po zánětu v malé pánvi

Dobrý den, na jaře jsem měla gynekol.zánět - trichomoniáza. Je mi 41 let, 2 děti a do té doby gynekologicky kromě nějaké mykózy bez problému. Nikdy jsem nebyla operovaná. Od té doby bolest v podbříšku a beder. Můj gynekolog říká, že jsem v pořádku, Serologie neg., SONO neg. byla jsem na chirurgii na vyloučení slepého střeva. Gynekolog mě chce udělat laparoskopii k vyloučení srůstů. Mohla bych se zeptat, kde bych je tam vzala? A co mám dál dělat, jsem již docela bezradná.Děkuji za Váš názor.

Pokud jste prodělala zánět v malé pánvi, srůsty mít můžete.Pokud jsou vaše obtíže tak obtěžující, jak píšete, bylo by opravdu vhodné podstoupit laparoskopické vyšetření, zda tam srůsty nevznikly. Pokud by se v průběhu vyšetření našly, je možno je ihned rozrušit. Pak by bylo vhodné mít nachystaný HBG gel , protože jinak by mohlo dojít k znovu vytvoření srůstů.

Otázka 35| Srůsty mezi dělohou a vaječníkem po endometrióze

Dobrý den. Poslední dobou mě často bolí v podbříšku. Tato bolest mě mnohdy omezuje v pohybu i běžném životě, kdy cítím každý pohyb.Včera jsem se na kontrole u svého gynekologa dozvěděla, že mám přilepený vaječník s dělohou (pochopila jsem to jako srůst). Vzhledem k tomu, že mám za sebou 2 laparoskopické operace díky endometrioze, tak mi doktor řekl, že operaci zatim řešit nebude. Předepsal mi antikoncepci a Cotrimoxazol AL forte. Nevím zda je jeho přístup správný a ráda bych znala Váš názor na můj stav. Předem děkuji za odpověď

Dobrý den, bohužel Cotromoxazol vaše srůsty asi nevyřeší, jediná možnost je laparoskopicky je rozrušit a aby nedošlo k jejich znovuvytvoření lokálně použít protisrůstový gel. Pokud máte endometriózu, bylo vy vhodné obrátit se na pracoviště, která se touto problematikou zabývají, např. Nemocnice u Apolináře v Praze, či Gynekol.-por.klinika FN KV Praha.

Otázka 36| Srůsty po operaci slepého střeva

Dobrý den, je mi 17let a před rokem jsem podstoupila operaci zánětu slepého střeva (laparoskopicky), po 8 měsících od operace jsem strávila 5 týdnů v lázních. Od doby co jsem se z lázní vrátila mám vždy bolestivou menstruaci (první dva dny jsou nejhorší), většinou nemůžu vydržet na jednom místě, chvilku neposedím, mám křeče v podbříšku a bodavou bolest v oblasti jizvy na levé části ale také na pravé straně, bolest mi zasahuje až do zad, pohlavní styk jsem měla od operace jen jednou a to právě před týdnem, bylo to bolestivé (hlavně při vniknutí), ale přítel to poznal a hned přestal. Předtím jsem s pohlavním stykem neměla problémy. Na gynekologii mi po operaci, řekli, že tam srůsty nikde nevidí, ale teď když sem si přečetla všechny možné příčiny a vzniky srůstů se začínám bát. Děkuji

O srůsty by opravdu jít mohlo, ale aby se potvrdily a ev. i rozrušily, musela by jste podstoupit laparoskopické vyšetření. Poraďte se o této variantě se svým gynekologem.

Otázka 37| Srůsty v děloze

Dobry den, daji se srusty v deloze zjistit i ultrazvukem nebo to je mozne az při hysteroskopii?

Hysteroskopie je opravdu nejspolehlivější diagnostickou metodou srůstů v děloze. Zároveň se pak i pomocí hysteroskopu z dělohy odstraňují .Pokud by se opravdu musely odstranit, je vhodné na konci operace zavést do dělohy Hb gel, aby nedošlo k jejich znovuvytvoření.

Otázka 38| Obtíže po aktuním porodu císařským řezem

Dobrý den,je mi 26 let,v lednu 2009 jsem prodělala akutní sekci...hojení proběhlo v pořádku,ale od císaře musím čůrat v předklonu jinak by bylo všechno mimo 🙁 Poslední půl rok mě berou křeče do břicha v oblasti dělohy a konečníku ,když jdu na velkou je to jako kdybych tam měla kudlu,svíjím se v bolesti a za chvilku to přejde,někdy to musím přerušit jelikož bolest mě nenechá dokončit stolici (toto se většinou děje při menses,to je nejhorší)..Od 2008 neberu antik.
..nyní jí mám druhý měsíc ,od té doby co jsem byla na gynekologii s tím,že krvácím 2x měsíčně,ale i přesto už jsem přes antikoncepci dvakrát špinila,dnes jsem byla na gynek. znovu,mudr mi předepsala nové prášky ADELE (předtím) NATALYA..s tím,že když špinění do tři měsíců nezmizí,připíše mi další prášky(3xtýdně)...Dělala mi ultrazvuk,ale nic nenašla (při našem rozhovoru jsme se nikdo nezmínil o srůstech)...Při menses jsem nafouknutá,extrémně mě bolí břicho (první a druhý den) musím mít ob dvě hod.ibalgin jinak omdlívám bolesti...mimo menses mě bolí břicho jako kdybych to měla dostat a to tak 1x týdně..může se jednat o srůsty ? děkuji za zodpovězení dotazu...Věra

O srůsty se jednat může, ale jediná možnost spolehlivého diagnostikování je laparoskopie. Pokud Vám budou výše popisované potíže přetrvávat, zkuste se o této možnosti pobavit se svou gynekoložkou. Pokud by se v průběhu vyšetření opravdu našly, je možno je chirurgicky rozrušit, ale aby znovu nevznikly, je nutno použít některý protisrůstový přípravek.

Otázka 39| Bolesti břicha po císařském řezu

Dobrý den,ještě se chci zeptat je normální,aby mě když se úplně nevyprázdním bolelo v podbříšku? Jsem po druhém císaři a od císaře je to 6 měsíců.Děkuji

Možné to je,i po císařském řezu mohou vzniknout srůsty, ale je velice těžké je diagnostikovat jinak než laparoskopií.

Otázka 40| Řešení 20 let starých růstů

Dobrý den,mám srůsty již 20let po operaci slepého střeva,bolely mě vždy,ale čím jsem starší,jsou bolesti mnohem silnější. dá se s tím ještě něco dělat? děkuji ivana

Nejdříve je nutno je opravdu potvrdit, jediné spolehlivé vyšetření je laparoskopie.Pokud by se srůsty našly, je možno je hned chirurgicky rozrušit. Ale aby znovu nevznikly, je nutné použít lokálně protisrůstový gel.Pobavte se , až to bude aktuální se svým lékařem. Gel je možno si po předchozím objednáním v lékárně tam i zakoupit. recept nepotřebujete, jde o zdravotnický prostředek a ne o lék.

Otázka 41| Srůsty v dutině břišní

Dobrý den,jsem sice muž,ale dovolím se zeptat.Mám po několika břišních intervencích a v lednu mě čeká další.Bude mne operovat dr.Oliverius z IKEM Praha.Mám mít velké obavy vzhledem k vzniklým srůstům z této operace?Bude určitě náročná.Děkuji za povzbuzující odpověď.M.N..

Pravděpodobně již srůsty v dutině břišní po prodělaných předchozích operacích máte, ale ty budou pravděpodobně při další operaci rozrušeny,bylo by vhodné, aby váš operatér použil i dostupnou protisrůstovou léčbu, v oblasti dutiny břišní při rozsáhlejších operacích se používá většinou roztok Adept.Před operací by Vás měl Váš operatér poučit jak o rozsahu operace , tak o jejich rizicích či komplikacích, mezi které srůsty patří.

Otázka 42| Srůsty po infekci Ureaplama Urealyticum

Dobrý den,
chci se zeptat, zda-li je možné, že mám srůsty. Nedávno jsem prodělala zánět způsobený bakterií Ureaplasma Urealyticum, který byl podle stěrů úspěšně vyléčen. Občas mne ale trápí bolesti břicha, hlavně při menstruaci, kterou jsem dříve měla spíš klidnou (i když to může být nejspíš způsobeno i nevhodnou antikoncepcí, jelikož vše bylo v pořádku, než jsem ji začala brát). Bolesti se objevují i při pohlavním styku, ale pouze když je partner příliš "hluboko." V poslední době jsem také zaznamenala bolest břicha při vyprazdňování, která je ale spíš chvilková.
Předem děkuji za odpověď.

Je nepravděpodobné, že by jste po tomto zánětu tak brzy měla potíže, které by souvisely se srůsty, pravděpodobně půjde o změnu antikoncepce, poraďte se se svým gynekologem.

Otázka 43| Rizika srůstů při druhém císařském řezu

Dobrý den,před 9-lety jsem rodila císařským řezem. Nyní bych ráda otěhotněla znovu, ale obávám se případných srůstů. Žádně komplikace nemám, pouze občas mě pobolívá v podbřišku právě v oblasti jizvy. V roce
2002 jsem neměla o srůstech ani ponětí (samozřejmě mě na jejich riziko nikdo ani neupozornil) a teď když si pročítám, že srůsty se tvoří téměř v 90% po císaři, tak jsem celkem vyděšená. Kde všude se mi mohly srůsty vytvořit a jaké komplikace přinášejí při otěhotnění, resp. těhotenství samotném. Děkuji

Pokud by se Vám srůsty po předchozím porodu císařským řezem vytvořily, mohou komplikovat následný císařský řez tím, že se budou muset nejdříve opatrně rozrušit a teprve pak se přistoupí k vlastnímu porodu. Pokud by je lékaři opravdu v průběhu dalšího porodu diagnostikovaly, bude velice důležité, aby se použil lokálně gel zamezující tvorbu dalších srůstů.Ten ale pojišťovna nehradí, ale můžete si ho zakoupit v lékárně po předchozím objednání a k porodu donést.U císařských řezů se používá HB gel , je nutno jej uchovávat při teplotách 2-5 C , nesmí zmrznout.Na přenos je ideální termotaška.

Otázka 44| Jak vyléčit srůsty vzniklé po operaci?

Jak vylecit srusty vznikle po operaci?

Srůsty vzniklé po operaci se bohužel vyléčit nedají, pouze se dají chirurgicky rozrušit. Buď endoskopickou cestou (laparoskopicky) nebo otevřenou cestou přes břicho (laparoskopicky) nebo rozrušení srůstů v děloze se dělá v průběhu tzv.hysteroskopie. Vše by mělo být vysvětleno na těchto stránkách. Pokud by jste zákrok podstupovala, je velice důležité použít jako prevenci znovuvytvoření srůstů protisrůstový gel, který je nutno si před operací zakoupit v lékárně a donést k operaci. Existují 2 druhy, proto je vhodné se před operací poradit s operatérem.

Otázka 45| Karcinom ovaria

Dobrý den od jara mně bolelo břicho vždy okolo pupku vždy injekce na bolest kapačky ultrazvuk rtg dne 3.10.operace s výsledkem:Ca ovarii generalisatum v.s.Střevní kličky a serosa peritonea v celém rozsahu miliarním karcinomatosním rozsevem.Děloha i adnexa v adhesích s tumorosním postižením.Na omentu meta vel.cca 1 cm.Appenespatřen viditelná část jater s adhesemi bezjednoznač.známek postižení Mám naději

Dobrý den, bohužel nejsme web zabývající se onkologickou problematikou, domluvte se o prognóze se svým gynekologem.Naději máte vždy :-).Držte se.

Otázka 46| Bolesti v podbřišku a srůsty

Dobrý den,
prosím Vás o radu. Bude mi 60 let. V roce 2005 jsem podstoupila celkovou hysteroktomii,pouze na pravé straně mi ponechali kousek vejcovodu, protože byl přirostlý ke střevu a báli se,že by mohlo dojít k jeho porušení. Od r.2007 mám bolesti v podbříšku na obou stranách jako kdybych měla dostat menstruaci.Někdy je mi ráno i na zvracení.Vloni jsem podstoupila vyšetření gyn., urologické, UZ dutiny břišní a kolonoskopii a gastroskopii.Výsledkem bylo zjištění zánětu žaludku,který léčím 15 mg lanzulem.Jinak vše v pořádku.Myslíte si prosím, že by se mohlo jednat o pooperační srůsty?Stolici mám pravidelně.

O pooperační srůsty by se jednat mohlo, ale jediná spolehlivá diagnostika je pomocí laparoskopie.Domluvte se se svým gynekologem.

Otázka 47| Který gel použít při císařském řezu?

Dobrý den, je mi nabízeno při císařském řezu aplikace tohoto Vašeho gelu. Mám možnost koupit tento gel od člověka, který ho získal v nějaké soutěži a je mu lidově řečeno "nanic", bohužel jde o gel Hyalobarrir Endo. Otázka zní: je možné pro císařský řez použít tento gel? Nebo musím použít pouze ten bez přídomku Endo a pokud ANO, v jaké lékárně v Praze ho lze objednat za vámi uváděnou cenu?
(Hyalobarrier gel mi byl nabízen za 3030 Kč místo vaší MOC 2662 Kč) Děkuji předem za odpověď. S pozdravem M. Bosackova PS: řez mám plánovaný na 21.10. ráda bych gel do té doby sehnala.

Při císařském řezu je možno použít oba typy gelu, liší se pouze aplikační kanylou, HB gel endo má 30 cm a Hb gel 5 cm, ale může se použít i ten endo. Jde o to, že Hb gel je temolabilní, musí se skladovat v chladničce a jde o to, zda to osoba, která Vám ho nabízí v lednici uchovává a jak jej k Vám pak dopraví. Pokud by došlo k nedodržení teplot, dojde k jeho znehodnocení.Cena, kterou uvádíte by měly být správně stejná ve všech lékárnách, bohužel některé lékárny se chovají nekorektně a přiráží si vyšší marži, než je povolena.Nepíšete odkud jste,pokud z Prahy, ceny dodržují např. v lékárně IKEM Praha.

Otázka 48| Hb gel pro aplikaci do dělohy

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda lze protisrůstový gel využít i proti srůstům v dutině děložní. Jsem po kyretáži a čeká mě kontrolní HSK, protože už jsem srůsty dříve měla obávám se, že se budou tvořit opakovaně.
Děkuji za odpověď. Lenka

Ano, HB gel je přímo určený k aplikaci do dutiny děložní jako prevence vzniku srůstů, či po jejich rozrušení, jako prevence jejich znovuvytvoření, Používá se Hb gel (5 cm aplikační sonda).

Otázka 49| Srůsty v oblasti chron.zánětu slepého střeva

Přeji pěkný den.
V roce 2009 jsem podstoupila laparoskopii, při které byl zjištěn chronický zánět slepého střeva, srůsty a také endometrióza. Po této operaci bolesti v podbřišku ustaly, užívala jsem HA. Před třemi měsíci jsem však HA vysadila. Od této doby se opět objevily bolesti v podbřišku. Mohlo by se tedy opět jednat o srůsty, které by také mohly bránit v početí? Velmi Vám děkuji za odpověď.

Vzhledem k tomu, že nepíšete, kde se srůsty nacházejí nemůžu odhadnout, zda budou mít vliv na Vaše otěhotnění. Mohly by vám vadit,pokud by byly v oblasti vaječníku a vejcovodů.

Otázka 50| Bolestivý pohlavní styk

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na můj problém. Je to asi tak půl roku, co jsem začala mít bolestivý pohlavní styk. Bolesti se stupňovali a teď při posledním pohlavním styku s partnerem to tak strašně bolelo, až jsem se rozbrečela. Největší bolest je při vnikání a vniknutím hlouběji a pak se to trochu zklidní, ale přesto to není nic příjemného. Před 5lety jsem byla na laparoskopii, protože mě pořád pobolívalo v podbříšku. Nic nenašli, jen začínající zánět slepého střeva, tak mi ho vyoperovali. Ale bolesti v podbříšku přetrvávají stále.Můj gynekolog mi řekl, že to může být chronická bolest. Chci se zeptat, jestli se nemůže jednat o srůsty? Moc Vám děkuji za odpověd a přeju krásný den.

Může se jednat o srůsty, např.po zánětu slepého střeva nebo např. endometriózu či poruchu funkce svalstva pánevního dna. K objasnění Vašich příčin je nutné gynekologické vyšetření, ev. laparoskopie a vyšetření fyzioterapeutem.

Otázka 51| Podvaz vejcovodu a otěhotnění

Dobry den mam dve deti po cs a podvaz vejcovodu,chtela bych dalsi dite ale nevim zda se to da zvratit.muzete mi poradit a pokud mozno napsat co to obnasi a jaky je postup.je zakrok bolestivy?je mi tricet let a strasne touzim z pritelep po detatku.predem dekuji.

Dobrý večer, tato otázka nepatří na tento web,poraďte se se svým gynekologem či se obraťte na jiný portál, např.www.porodnice.cz

Otázka 52| Bolestivá menstruace

Můžete mi prosím poradit co mám dělat když při menstruaci mě bolí v pod bříšku a hodně kolikrát nejsem schopná vylést s postele,chytám takové křeče,že mám pocit jako kdyby mi tam někdo bodal nožem.Prosím poradte

Tento problém by jste měla řešit se svým gynekologem a ne na těchto stránkách zabývajících se problematikou srůstů.Někdy je řešením nasadit antikoncepci, někdy nasadit spasmolytika( Algifen kapky )....

Otázka 53| Srůsty v oblasti střev

Dobrý den,prosím o názor.Dnes jsem po kolonoskopickém vyšetření a ve zprávě mám vše negativní.Na dotaz během vyšetření jsem se lékaře zeptala,jestli je to v pořádku,že mám již 4 operace za sebou,včetně gynekologických. Odpověď byla ,že je to vpořádku,ale srůsty tam pochopitelně jsou.Mám bolesti v pánevní oblasti,ale souvisí i s atrozou,zřejmě.Mám se obávat,že když nemusím na operaci,údajně se srůsty opětovně vyskytnou,že mi hrozí nebezpečí.Prevence prý žádná neexistuje.Je mi 52 let a skutečně si na stáří neumím představit operaci.Poradíte mi jak zamezit dalšímu výskytu srůstů v tlustém střevě????Do zprávy mi lékař potvrdil jinak že vše je negativní,nemusím mít strach,že se něco zanedbá????Děkuji za odpověď. Eva

Dobrý den, srůsty se pravděpodobně nebudou vyskytovat ve střevě, ale kolem něj, jedinou prevencí je po operaci v dutině břišní a pánevní použít protisrůstový přípravek. Pokud se již srůsty vytvořily(mohou se vytvořit i po zánětu) a budou chirurgicky rozrušeny, je velice nutné, tyto protisrůstové přípravky použít, jinak dojde k jejich znovuvytvoření.Jiná spolehlivá prevence v současné době neexistuje.

Otázka 54| Zvětšení břicha po porodu dvojčat a odebrání dělohy

Dobrý den,je mi 27 let,jsem po druhém porodu císařským řezem
(dvojčátka) a vzali mi dělohu. od porodu jsou to 2 měsíce a já mám pořád břicho jak těhotná,jinak jsem štíhlá,říká se,že jak se děloha stahuje,stahuje se i břicho,ale když ji nemám,tak se mi břicho nestáhne?! Děkuji za odpověd

Je možné, že došlo těhotenstvím k uvolnění svalů přední strany břicha, pokud nedojde ke zmenšení objemu břicha,poraďte se se svým gynekologem, někdy dojde i k rozestupu břišní stěny, který se pak řeší pomocí plastické chirurgie.

Otázka 55| Otěhotnění při odstranění vejcovodu

Dobrý večer,dnes jsou to 3 týdny,kdy mi bylo odebráno mimiděložní těhotenství společně s vejcovodem.Ráda bych věděla,kdy se mohu snažit o miminko znovu a jestli to bude mít nějaký vliv na otěhotnění.Moc děkuji za Vaši odpověď.

Měla by jste vyčkat nejméně na konec předpokládaného ukončení šestinedělí, nejlépe 3 měsíce. Musíte si uvědomit, že pokud máte jeden vejcovod, musíte být trpělivá, ale otěhotnění z druhé strany (druhý vaječník a vejcovod)je možné a pravděpodobné.

Otázka 56| Možnost otěhotnění s jedním vaječníkem

Dobrý den,chtěla bych se zeptat mám jeden vaječnik, od července nebyla menstunace, tak jestli se dá otěhotnět.děkuji

Jeden vaječník,pokud je funkční by k otěhotnění měl stačit, pouze to chce vydržet :-).

Otázka 57| Zhoršení pohyblivosti střev po laparoskopii

Dobrý den, jsem týden po laparoskopickém odstranění cysty z vaječníku. Operace byly během 24 hodin dvě kvůli tomu, že po první mi vypadl steh a krvácela jsem do břišní dutiny. Od druhé operace mi málo odcházejí plyny a nemůžu si dojít na stolici. V nemocnici mi dali espumizan, po kterém jsem měla průjem, ale následně se zase střeva zastavili. Nemohlo dojít po druhé LSK ke srůstům a tím ozastavení střev? Nebo je to spíš dáno dvěmi narkozami? Zda-li mi něčím protisrůstovým vyplachovali břišní dutinu si nejsem jistá. Moc dkuji za odověď.

Zastavení či omezení peristaltiky(pohyblivosti)střev po těchto zákrocích je obvyklé, není možné, aby se během 24 hod vytvořily tak tuhé srůsty, které by pohyblivost vašich střev mohly omezovat.

Otázka 58| Hradí HB gel pojišťovna u porodu císařským řezem?

Dobrý den,v roce 2006 jsem rodila syna císařským řezem a od té doby pocituji bolest břicha.gyn.vyšetření bylo v pořádku,USG na chirurgii také,ale pocitovala jsem bolest při tlaku sondy vlevém podbříšku.můj gynekolog to uzavřel,že se může jednat o srůsty,ale žádne řešení kromě Wobenzymu mi nenabidl.aktuálně jsem těhotná v 18 týdnu,pro věk
35 let jsem byla vyšetřená opakovaně na genetice,kde při USG jsem pocitovala opět až nesnesitelnou bolest v levém podbříšku,občas se to vyskytuje i v klidu a u pohybu.můj gynekolog říka,že je tam uložená placenta a ta bolí,zvýšil mi dávku magnézia.Chtěla jsem se zeptat jestli je vhodné zvažovat opět císařský řez s revizí a aplikace protiadhezivních preparátů.Jsou tyto preparáty běžné v jakékoliv i ,,venkovské nemocnici´´ a hradí je pacient?Děkuji

Pokud máte tyto potíže,lze předpokládat, že se jedná o srůsty a pak by bylo vhodné si k dalšímu porodu Hb gel nachytat a předem zakoupit. Gel není zdravotní pojišťovnou hrazen, proto si jej musíte před porodem zakoupit v jakékoli lékárně a k porodu donést. Důležitý je ale jeho transport,protože se musí skladovat v rozmezí 2-5 C ve lednici a nesmí zmrznout. Přenést jej lze v přenosné termotašce nebo lednici.Poraďte se předem se svým operatérem.

Otázka 59| Cvičení dle p.Mojžíšové

Dobrý den, je mi 25 let a již přes půl roku trpím bolestmi při pohlavním styku, i když nepravidelně. Bolest se ovšem vždy vrátí.Při první návštěvě u gynekoložky mi bylo řečeno, že pokud se za dva měsíce nic nezlepší, půjdu nejspíš na laparoskopickou operaci.Tehdy jsem paní doktorce vysvětlovala, že bolest se projevuje především uvnitř. Po dvou měsících jsem přišla s tím, že bolest uvnitř přetrvává a k tomu se přidalo i to, že do mě partner nemůže pár dní po pohlavním styku ani vniknnout, jak je to bolestivé. Poté paní doktorka přehodnotila situaci a předepsala mi rehabilitaci (cviky dle Mojžíšové) s tím, že původ bolesti je spíše psychického rázu, přestože jsem ve spokojeném vztahu a tyto problémy přišly z ničeho nic. Bohužel bolest "vevnitř" stále převažuje a já se obávám, aby se nejednalo právě o srůsty. Moc by mě zajímal Váš názor. Děkuji za odpověď.

Bolesti opravdu mohou být z poruchy svalstva pánevního dna(není psychický problém) a je důležité, dokončit rehabilitaci ev. cvičení dle p. Mojžíšové. Pokud by nedošlo ke změně , bylob y opravdu vhodné uvažovat i laparoskopii.

Otázka 60| Odstranění srůstů v dutině břišní

Dobrý večer ,dcera má za sebou všechna vyšetření dutiny břišní a při vyš.střev jí zjistili srůsty.Před 5.lety prodělala operaci tenkého střeva,měla invaginaci a zároven jí odebrali i slepé střevo.Chci se zeptat na které klinice by jí srůsty odstranili,jakou formou,jaká je doba léčení,jestli se tvorba srůstů může opakovat.Je z Karlovarského kraje JE jí 21.let bolesti břicha a okolo jizvy jsou stálé operace bude nutná. Děkuji

Dobrý večer, tento portál se bohužel přednostně zabývá gynekol. problematikou, ale problematiku srůstů by měla umět každá chirurgie. Jde pouze o to, zda je schopna a ochotna použít protisrůsrové prostředky(v oblasti břicha jde hlavně o roztok Adept) po rozrušení již vzniklých srůstů. Dle toho, bych si pracoviště vybírala.

Otázka 61| Dodatek k otázce : Chronický zánět slepého střeva …

Dodatek k otázce "Chronický zánět slepého střeva a srůsty".
Píšete, že břicho je na dotyk bolestivé při akutním zánětu slepého střeva. Může být také na dotek bolestivé kvůli srůstům? Při slabé bolesti na dotek bolestivé nebývá, ale jak jsem psala cca 1x týdně mě přepadne bolest silnější a v tuto chvíli je břicho bolestivé i na dotyk.

Pokud je břicho bolestivé na dotek pouze 1 x týdně, určitě nejde o zánět.

Otázka 62| Chronický zánět slepéhostřeva a srůsty

Dobrý den, prosím o radu. V mládí (již je to cca 14let) mě přepadla silná bolest v pravém podbřišku. S podezřením na podrážděný apendix jsem (pouze doma) ledovala a bolest po dvou dnech odezněla. Před 8lety jsem začla pociťovat čas od času slabou bolest v pravém podbřišku. Postupem času se tato bolest zhoršuje. Poslední rok je čím dál tím častější a silnější (zhoršení při námaze, zvedání těžkých předmětů - o kýlu se však prý nejdená, bolest při pohlavním styku). Letos v lednu jsem prodělala revizi po missed abortion.
Byla jsem pouze v 9týdnu. Po tomto zákroku se bolesti výrazně zhoršily.
Po čípcích proti zánětu a bolesti to začlo být lepší. Ale stále jsem ve stavu, kdy je slabá bolest téměř stále přitomna s tím, že cca 1x týdně bolí podbřišek několik hodin výrazně.
Menstruaci jsem měla poslední roky hodně bolestivou a trpím na poševní mykosy.
Prosím o radu, zda by se mohlo jednat o srůsty. Obávám se, chronické apendicitidy. V současné době jsem opět těhotná 10tt. Je možné, že se srůsty sami během těhotenství rozruší? Je možné, abych při akutní bolesti nějakým způsobem sama rozlišila, zda se jedná o bolest ze srůstů nebo akutní apendicitidu?
Kdybych bývala před půl rokem tušila, že existuje přípravek proti srůstům, který se dá po operaci aplikovat, už bych byla dávano po laparoskopii. 🙂 Předem děkuji za odpověď.

Srůsty opravdu mohou být důsledkem jak akutní, tak chronického zánětu slepého střeva.Rozdíl, mezi srůsty a akutním zánětem slepého střeva je hlavně v tom, že při zánětu máte většinou teplotu a zvýšené zánětlivé parametry při odběru krve a břicho je na dotyk bolestivé, Srůsty Vás většinou pouze táhnou,bolí, mohou způsobit i bolestivou menstruaci. V průběhu těhotenství dochází většinou k uvolnění srůstů, pokud nejsou opravdu pevné.To by jste poznala tak, že by se bolest stupňovala.

Otázka 63| Bolesti při pohlavním styku

Dobrý den, již dlouhou dobu cca rok, mám bolesti při pohlavním styku (v této době, už je to tak nepříjemné už při vnikání, že to není možné vydržet). Nemám ani chuť na milování. Byla jsem s tímto problémem na gynekologii a paní doktorka mi dělala vyšetření na chlamydie a kultivační vyšetření - obojí negativní. Další možnost by prý mohly být srůsty, ale že na to vyšetření neexistuje - pouze laparoskopicky. Mám strach z operace, aby mi pak bylo řečeno, že to nebyl důvod mých obtíží. Nikdy jsem neprodělala žádnou operaci a nevím, co je myšleno zánětem břicha nebo pánve(jako příčina srůstů). Moc děkuji za radu, nevím co mám dělat.

Jedna z možností, jak vzniknou srůsty je zánět v oblasti břicha(zánět žlučníku, střev, slepého střeva...) nebo zánět v oblasti pánve(zánět dělohy, vaječníků, vejcovodů...).Opravdu neexistuje jiné spolehlivé vyšetření, než je laparoskopie.Vzhledem k tomu, že se provádí v celkové narkóze si myslím, že vzhledem k vašim obtížím bych ho podstoupila.

Otázka 64| Důsledky srůstů v těhotenství

Dobrý den, jsem po operaci slepeho streva (ve 2 mesicich veku) a v 6 letech pak byla provedena operace srustu, nyni jsem ve 13. tydnu tehotenstvi a ruzne mne picha a taha v jizvach. Je to v poradku? Ceho se jeste mohu dockat od techto jizev v pokrocilejsich stadiich tehotenstvi? Dekuji za odpoved

Pokud jste ještě nějaké srůsty měla, došlo pravděpodobně k jejich rozrušení a neměly by Vám v průběhu těhotenství dělat potíže.

Otázka 65| Nafouklé břicho po laparoskopii

Dobrý den, je mi 31 let ,v pondělí 12.9.,jsem podstoupila laparoskopii srůstů.Zpráva(rozsáhlá adhese omenta s nástěnným peritoneem,zasahujicí až subhepatální krajině).Pořád mám nafouklé břicho a bolest přetrvává.Chtěla bych se zeptat jak dlouho trvá,než se vše dá do pořádku.Děkuji moc za odpověd.

Tyto obtíže mohou být ještě následkem laparoskopie a důsledek hojení. Obtíže mohou trvat i 14 dní,pokud by pak nedošlo ke zlepšení, domluvte si kontrolu u svého lékaře...předpokládám dle popisu výkonu chirurg, ne gynekolog.

Otázka 66| Bolesti v podbřišku

Dobrý den je mi 17 let,už to bude zhruba 2 měsíce co mě při pohlavním styku bolí v podbříšku.Mám problémy s vlhnutím,když do mě partner vztoupí při normální poloze tak mě nic nebolí,ovšem u jiných poloh ano. Strašně se bojím zajít ke své ginekološce.Jak se operují srůsty?Děkuji moc za odpověd.

Příčin může být mnoho, proto je těžké bez gynekologického vyšetření říci, co Vaše obtíže způsobuje.Pokud jste neprodělala nějaký zánět v oblasti břicha či pánve a nejste ani po gynekologické či břišní operaci, tak by to srůsty být neměly. Ostatní opravdu musíte zkonsultovat se svým gynekologem.

Otázka 67| Otěhotnění po léčbě antibiotiky

Za jakou dobu po dobrání atibiotik, je možno bez potíží otěotnět.

Toto Vám musí zodpovědět Váš gynekolog, nepíšete, proč ta antibiotika máte a co si s nimi léčíte(krk? dělohu ?....).

Otázka 68| Srůsty po odstranění vaječníku a vejcovodů

Dobrý den je mi 23 let v březnu letošního roku jsem porodila krásnou holčičku porod proběhl v naprostém pořádku i kontroly po porodu.Tak nerozumím tomu že po třech měsících od porodu jsem začala mít bolesti v podbřišku tak jsem navštívila paní gynekoložku, a ta mě léčila antibiotiky že prý mám zánět močových cest po týdnu,bolesti nepřestaly tak jsem tam šla znova,po vyšetření mi řekla že tam nic nevidí,neví proč mě to pořád bolí:Tak mě poslala do nemocnice tam mě prohlídla jiná paní gynekoložka a hned se jí tam něco nelíbilo.Už mě nepustila domů a šla jsem ještě ten den na sál.Řekla mi že se ji nějak nelíbí jeden vejcovod že prý to laparoskopicky půjde ven.Jenže to nešlo pak mě musely otevřít a vyndat mi oba dva vejcovody a jeden vaječník že jsem to měla obalený nějakým hlenem i střeva ale ty mě neštěstí zachránily antibiotiky.Po 14 dnech jsem šla na kontrolu a prý mám srůsty tak bych chtěla vědět co to ještě znamená v mém případě půjdu znovu na operaci ???nebo se to dá léčit jinak??Moc děkuji za odpověď

Srůsty se bohužel jinak, než chirurgicky odstranit nedají.Pokud budou Vaše obtíže velké, bude opravdu nutná další laparoskopie, pokud by se ale plánovalo jejich rozrušení, domluvte se, aby se již použil některý z protisrůstových prostředků.Většinou je nutno si je před operací zakoupit v lékárně a k operaci donést.

Otázka 69| Otok nohy pro srůsty?

Dobrý den. Před 23 lety jsem podstoupila klasickou operaci žlučníku a před 10 lety laparoskopickou operaci slepého střeva.Nyní mám oteklý nárt na pravé noze, vypadající na lymfedém. Mohl by být zapříčiněn
srůsty?Jestliže ano,co by se dalo s nimi dělat?Děkuji za odpověď.
Homolková M.

Myslím si, že Vaše obtíže nebudou spojené a Vámi vyjmenovanými operacemi, bylo by spíše vhodné podstoupit vyšetření žil dolních končetin.

Otázka 70| Obtíže s otěhotněním po odstranění srůstů v oblasti vaječníků

Dobrý den chtěla jsem se zeptat mám 2 roky po operaci slepého střeva laparoskopiciky, do 1 roku se mi udělali srůsty na vaječníku byly odstraněny laparoskopicky a vaječník zachráněn, byla v něm tekutina.
Pak následovala hysteroskopie - revize dělohy vše v pořádku. Nemohu stále otěhotnět mám bolesti v pravé straně podbříšku hlavně při menstruaci. Bolest je stejná jako při srůstech je možné,že se opět udělali. Mám 1 syna, narodil se císařským řezem před 6 lety. Děkuji za odpověd ráda bych věděla jek postupovat dále abych mohla otěhotnět?

Pokud při rozrušení srůstů nebyl použit protisrůstový prostředek, je opravdu pravděpodobné, že se vytvořily znovu.Srůsty mohou být také po porodu císařským řezem. Pokud budete mít potíže i nadále, budete pravděpodobně muset podstoupit laparoskopii znovu , ale určitě se před tím domluvte se svým gynekologem, aby se některý z těchto přípravků použil.

Otázka 71| Opakované bolesti levého podbřišku

Dobrý den, už vcelku dlouhou dobu mě nárazově bolí v levém podbříšku. Jedná se o pichlavou bolest (jako kdyby vás tam píchali jehličky), která se pak přelije do celého podbříšku, nafoukne se mi břicho a jedniné co mi od bolesti pomůže je lehnout si a počkat až to odezní. Před měsícem mi provedli kolonoskopii i gastroskopii a vše bylo v pořádku. I klasické gynekologické vyšetření, včetně ultrazvuku je v pořádku. Myslíte, že by se mohlo jednat o srůsty? (ps: žádnou operaci jsem nikdy neprodělala, cysty už jsem měla, ale vždy se nakonec rozpustily sami). Moc díky za odpověď.

O srůsty by se jednat mohlo, může dojít k jejich vytvoření právě po cystách, které někdy obsahují i krev a při jejím vstřebání vznikají srůsty nebo jste mohla prodělat nějaký zánět.Pravděpodobně budete muset ještě podstoupit laparoskopické vyšetření dutiny břišní.Další variantou je , že jde o nějakou poruch bakteriál.osídlení střev a pak by bylo vhodné vyzkoušet delší dobu podání probiotik, které zakoupíte volně v lékárně.

Otázka 72| Hormonální antikoncepce

Dobrý den,chtěla bych s zeptat,zda by byla pro mě vhodná nehormonální antikoncepce GYNEFIX.Je mi 20let,4 roky užívám AH VREYA a ještě nikdy jsem nerodila.Děkuji za odpověď.

Tento dotaz nepatří na tyto stránky,zabývající se problematikou srůstů.Obraťte se na svého gynekologa, který Vám stejně antikoncepci musí předepsat.

Otázka 73| Potrat pro srůsty?

Dobrý den, je mi 32 let, asi před 10 lety mi byly laparoskopicky odstraněny srůsty. Už tenkrát mi lékař řekl že se za nějaký čas vytvoří znovu. Mám často bolesti při styku, tak mě napadlo že je to kvůli srůstům. Jinak bych měla být podle dr. v pořádku. Nedávno jsme přišli o miminko, revize v 6t, nezačalo být srdíčko. V nemocnici mi dr. sdělila že bych neotěhotněla kdybych měla srůsty. A po jak dlouhé době po odstranění těch "ošklivých háďat" :o) můžeme zapracovat na miminku? Mockrát Vám děkuji za odpověď. Pavla R.

Dobrý den, nepíšete,kde Vám byly srůsty odstraněny, takže nevím, zda v oblasti vaječníků, vejcovodů, střev či uvnitř dělohy.Z tohoto důvodu Vám nemohu odpovědět.Opravdu, pokud by jste srůsty v děloze měla, asi by jste neotěhotněla nebo by jste s velkou pravděpodobností potratila.Srůsty v děloze se ale rozrušují pomocí tzv.hysteroskopie.

Otázka 74| Otěhotnění při zánětu

Mohu otehotnet kdyz mam zanet?

Dobrý den, není možno Vám odpovědět, protože nepíšete kde máte zánět . Tyto otázky směřujte příště na svého gynekologa či na jiný webový portál zabývající se gynekologií obecně.

Otázka 75| Srůsty po odstranění slepého střeva

Dobrý den,v neděli nastupuji do nemocnice na laparoskopii.Byla jsem u gynekologa,na vnitřním ultrazvuku,zpráva:Vag:D malá,do leva přetažená,omezeně pohyblivá,parametria vlevo zkrácená,citlivá!Pak jsem byla poslána na kolonoskopii-zpráva:atypická angulace céka-adhese-susp adhese po APE.Můžete mi vysvětlit zprávu z kolonoskopie?Děkuji moc.

Jde o to, že se Vám pravděpodobně vytvořily srůsty( zevně na střevech), které Vám změnily postavení střev a dělohy ev.vaječníků.Pokud budou při laparoskopii potvrzeny a bude Vám dělána tzv. adheziolýza( jejich chirurgické odstranění), je velice vhodné,aby na tyto místa byl aplikován protisrůstový gel. Poraďte se se svým lékařem, většinou si ho musíte zakoupit v lékárně a k operaci na příjem donést.

Otázka 76| Gel při chirurgických výkonech

Dobrý den,už jsem se zde dotazovala jak postupovat při možných srůstech na střevech.dnes jsem byla na konzultaci v nemocnici a dojednat si postup jak by mělo odstranění probíhal.ale!!!z tohoto fora vím že je pro velké riziko téměř nezbytné použít proti srůstový prostředek.jaký bylo moje překvapení když jsem se dozvěděla že se to u nás hk nepoužívá a že je to ve fázi pokusů co to vlastně bude dělat.můžu si to vyžádat u nás nebo mám hledat jiné pracoviště kde to používají.myslím že operatéři jsou tady víc než výborní ale tohle nevím jak mám řešit.děkuji za odpověd

Dobrý den, Hb gel není ve fázi zkoušení, ale na trhu je již několik let a v gynekologické operativě se požívá běžně. V chirurchické operativě zatím méně, vzhledem k tomu, že bohužel výrobce tento gel dodává pouze v balení po 10 ml a v klasické chirurgii je většinou potřeba větší množství. Ale nevím, na kterém pracovišti jste problematiku probírala. Pokud je rozsah operace větší, využívá se pro tyto účely roztok Adept (viz. tyto stránky), kterým se dutina břišní po ukončení operace vyplachuje. Jinak gel není vázaný na recept a je možno si ho objednat v jakékoli lékárně(velkodistributorem je firma Phoenix...toto je vhodné sdělit v lékárně) a donést k výkonu.Hodně štěstí!!!

Otázka 77| Opoždění menstruace

Dobrý den potřebovala bych pomoct. Menstruaci jsem měla dostat 27.8 a už je 29.8 . Ale den předtím jsem měla poměr s mým příelem. nechráněny pohlavní styk ale nejejakuloval. je možné tak otěhotnět ? Dělala jsem si těhotenský test 29.8 a vyšel negativní ale nevím jestlik to ení ještě brzo a mám velký strach děkuji za odpověd.

Tento dotaz na tyto stránky nepatří, netýká se srůstů. Ale otěhotnění je velice nepravděpodobné.

Otázka 78| Léčba endometriózy hormonální antikoncepcí

Dobrý den. Je mi 23 let a na konci července jsem prodělala laparoskopii cysty na pravém vaječníku (5 cm). Po 3 týdnech mi gynekolog sdělil, že mi díky rozboru zjistily endometriózu pravého vaječníku a okamžitě mi předepsal injekce HA - Depo provera. Nejsem ale příznivcem jakékoli HA a v podstatě mi ani nevysvětlit co a jak. Chtěla bych se proto zeptat jak velké je riziko, že opravdu dojde ke srůstům nepodstoupím-li tuto léčbu? Není na ní už pozdě, když jsem od operace již menstruovala?
(ke zpoždění výsledků došlo díky dvoutýdenní dovolené na oddělení v nemocnici). Četla jsem v různých fórech více špatného než dobrého konkrétně na tuto HA-neexistuje vhodnější přípravek?Děkuji

Hormonální antikoncepce je opravdu první volbou léčby endometriózy,pokud by Vám nevyhovovala, je možno ji změnit.Ke srůstů již dojít mohlo, ale jde o to, jak velká jsou ložiska endometriózy a kde se nachází. Většinou vznikají až po opakované krvácení z těchto ložisek. Teprve pokud by jste měla nějaké obtíže( bolestivá menstruace, bolestivý pohlavní styk, obtíže s otěhotněním ...)je vhodné provést diagnostikou laparoskopii malé pánve a zkontrolovat, zda se tam srůsty nevytvořily a ev. je pak i chirurgicky rozrušit.Ale na to je ještě čas.Ještě vyčkejte,jak Vám léčba zabere.

Otázka 79| Cysta vaječníku jako překážka otěhotnění?

Dobrý den, chceme mít s přítelem miminko a bojíme se vzhledem k tomu že mám cystu, že neotěhotním. Naposledy měřila 2x3mm. Děkuji za odpověď

Cysta je velice malá, že by byla v současné době překážkou otěhotnění se bát nemusíte, máte vaječníky 2,pokud je druhý vaječník v pořádku, otěhotnět by jste měla.

Otázka 80| Endometrióza a těhotenství

Dobrý den, je mi 32 let. Dlouhodobě mám velké bolesti při menstruaci i při styku. Lékař nezjistil žádnou příčinu. Těsně před tím než jsem se chtěla pokusit o otěhotnění na mě vyrukoval s možností endometriozy. Nakonec jsem ale otěhotněla okamžitě a porod byl bez problému, tak jsem se už případnou endometriozou nezabývala. Bohužel rok po porodu mám bolesti při styku ještě větší. Taktéž mívám silné bolesti břicha v době ovulace. Změnila jsem lékaře a ten také tvrdí že nevidí jakýkoliv důvod bolesti. Prosím o radu, jestli podstoupit a vynutit si vyšetření dutiny pánevní, nebo pokud lékař nic nevidí, tak je to tedy opravdu zbytečné. Je možné abych měla endometriozu i při bezproblémovém otěhotnění? Velmi děkuji za odpověď na mé otázky.

Endometrióza by to opravdu být mohla, její jediná spolehlivá diagnostika je laparoskopicky. Otěhotnět samozřejmě můžete, jde vždy o to, kde je endometrióza lokalizována, proto Vám může dělat Vámi popsané obtíže, ale nemusí být příčinou neplodnosti.V období těhotenství je endometrióza vždy utlumená( vzhledem k hormonálnímu útlumu) a zase dochází k její aktivitě, jak ukončíte šestinedělí či období kojení. Proto vyšetření neodkládejte a obraťte se na specializ. centrum na endometriózu, např.Gyn.-por.klinika u Apolináře, Dr. M.Fanta.

Otázka 81| Porucha svalů dna pánevního

Dobrý den, měla bych takový dotaz. Poslední dobou mě při styku bolí břicho. Při klasické poloze je vše v pořádku, ale jakmile zkusíme něco jiného, dost mě bolí břicho. Čím by to mohlo být? Moc Vám děkuji za odpověď.

Někdy jde o poruchu svalů dna pánevního,poraďte se ideálně s fyzioterapeutem, který dělá cvičení dle p. Mojžíšové, dokáže Vás jak vyšetřit, tak Vám i pomoci.

Otázka 82| Obtíže se stolicí po operaci vaječníku

Dobrý den jsem týden po operaci kdy mi byl odstraněn celý pravý vaječník od té doby mám velké problémy se stolicí mám dost silné křeče v oblasti řitního otvoru při vyprazdnování může to být způsobeno operací? děkuji.

Někdy po operaci dochází k omezení činnosti střev , bylo by vhodné tomu upravit stravu a jak budete moci se pohybovat, začít co nejvíce chodit. Pokud budou obtíže přetrvávat je vhodné navštívit svého gynekologa, aby nedošlo např.k infekci.

Otázka 83| Obtíže s vyprazdňováním, pohlavním stykem pro pravděpodobné srůsty střev

Dobrý den,mám za sebou několik gyn.operací a především se jednalo o strůsty,od té poslední je to zhruba 5let.téměř nepřetržitě trpím velmi silnými bolestmi je to o něco horší před vyprazdnováním i před stolici.pohlavní styk je pro mě víc než bolestiví.střeva mám vyšetřená a vypadalo to na dráždivý tračník po léčbě která neměla 2roky žádné výsledky jsem to vzdala.jenže za těch 8 let co tento problém mám jsem to nezvládla psychicky a chtěla to vyřešit nějak definitivně.nepovedlo se a já skončila v péči na psychyatrii,pak jsem začala pátrat co mi to je znovu.včera mi má nová gynekoložka řekla že by se mohlo jednat a nejspíš jedná o srůsty v kličkách na střevech,ale že mi nemá jak pomoci.tomu se mi nechce věřit,jak mám prosím tet postupovat a na koho se obrátit?nevím zda to spadá do chirurgie nebo gynekologie.děkuji za odpověd

O srůsty se opravdu jednat může, ale jejich jediná diagnostika a tedy určení rozsahu a mezi kterými orgány se vytvořily je jedině laparoskopicky (endoskopické vyšetření v celkové anestesii), teprve pak může lékař říct, zda je možné je rozrušit, či ne. Pokud by rozrušit šly, je velice důležité použít některý z protisrůstových přípravků, aby nedošlo k jejich znovuvytvoření (riziko by bylo až 90 % bez použití těchto přípravků). Požádejte proto, aby jste byla na toto vyšetření odeslána.

Otázka 84| Prevence srůstů pomocí antikoncepce?

Dobrý den, jsem necelý rok po LPK operaci srůstů a lékař mi jako prevenci předepsal HA. Chtěla jsem se zeptat, zda je tato prevence v podobě HA nutná, přibrala jsem totiž již 10kg. HA jsem vyzkoušela 3 druhy (vždy tablety) a váha jde stále nahoru.děkuji

Hormonální antikoncepce se jako prevence srůstů nepoužívá, nejsou k tomu dostupné odborné informace a vzhledem k tomu, že srůsty vznikají buď na podkladě prodělaného zánětu v oblasti vaječníků, vejcovodů, sl. střeva ... nebo po operaci je HA nevhodná a neúčinná.Jedinou prevencí je aplikace protisrůstového gelu hned po operaci ( např. po operaci vaječníku) nebo hned po chirur.rozrušení srůstů přímo v průběhu operace.

Otázka 85| Bolesti břicha po porodu císařským řezem

Dobrý den, je mi 27 let, v lednu se mi narodilo první dítě, dcera císařským řezem v zařízení ÚPMD v Praze, jednalo se o akutní řez (plná narkóza, epidurál žádný), kvůli nepostupujícímu porodu po 35 hodinách silných kontrakcí. Rekonvelescence byla obtížná, 3 týdnu po propuštění neskutečná bolest v pánevní oblasti, která nejde slovy popsat, téměř 2 měsíce jsem byla ležící a o dceru se staral zbytek rodiny. Stav se časem o něco zlepšil a já začala chodit po dokorech, ale nikdo nic nikde nevidí v čem by byl problém. Chci se zeptat, zda by to nemohlo souviset s bolestmi v oblasti jakoby pásma nad jizvou a pupíkem, nevím jak to popsat, ale je to jakobych tam měla milion jehliček, je to citlivé na dotyk samotnou rukou a vadí i nošení. Jizva se zahojila dobře, ale tím vše dobré skončilo, teď jsem již téměř
7 měsíců od porodu a bolesti, pánve, zad a oblasti nad jizvou jsou stále omezující. Nemohlo by se jednat o srůsty nebo nevíte co by to mohlo být? Už jsem zoufalá. Intimní život je od porodu na bodu mrazu, žádný a ani pokus. Ležet je pro mě velice nepříjemné a bolestivé, špatně spím, ráda bych si chtěla užívat mateřství. děkuji

Bylo by asi vhodné se objednat ke svému porodníkovi, který nejlépe ví, jak vedl řez a zda tam byly nějaké komplikace. Srůsty po porodu císařským řezem opravdu vzniknout můžou, bohužel se nedají ovlivnit zevně( bez vstupu do břicha). Pokud by obtíže byly neudržitelné, bylo by asi vhodné podtsoupit laparoskopickou operaci ( vyšetření dutiny pánevní) a pokud by tam srůsty byly nalezeny, lze je hned rozrušit.Je pak ale velice vhodné hned na místo rozrušení aplikovat protisrůstový gel, který je vhodný si zakoupit přímo v nemocniční lékárně a donést k výkonu. Předem je ale vhodné se poradit s lékařem.

Otázka 86| Otěhotnění bez pohlavního styku

Dobrý den. Vím, že to bude znít divně a budete si říkat, co to sem píše za holku, ale už jsem jednou měla takový problém a nerada bych ho zažila znovu. Je možné otěhotnět, když partner prstí dívku uvnitř?
Neměl na rukách sperma, myslím, že na nich neměl nic, ale kdyby tam měl třeba jen tu "kapičku touhy", mohlo by se to stát? Nebo když o sebe "dotíráme" přes spodní prádlo? Děkuji za odpověď.

Je to dost nepravděpodobné, otěhotnění není zase tak snadná věc. JInak ale tento dotaz na tyto stránky nepatří, obraťte se ev. na www.porodnice.cz.

Otázka 87| Otěhotnění bez pohlavního styku

Dobrý den. Vím, že to bude znít divně a budete si říkat, co to sem píše za holku, ale už jsem jednou měla takový problém a nerada bych ho zažila znovu. Je možné otěhotnět, když partner prstí dívku uvnitř?
Neměl na rukách sperma, myslím, že na nich neměl nic, ale kdyby tam měl třeba jen tu "kapičku touhy", mohlo by se to stát? Nebo když o sebe "dotíráme" přes spodní prádlo? Děkuji za odpověď.

Je to dost nepravděpodobném otěhotnění není zase tak snadná věc. Jinak ale tento dotaz na tyto stránky nepatří, obraťte se ev. na www.porodnice.cz.

Otázka 88| Možnost otěhotnění po operaci tenkého střeva

Dobrý den, před 14 lety mi operovali slepé střevo, bohužel ne laparoskopicky a tím se také vyskytly srůsty na tenkém střevě. Nic jsem nepoznala až tehdy, když mě postihli ukrutné křeče v břiše.
Zjistili, že mám odumřelý kousek tenkého střeva,který odstranili, ale opět to nešlo laparo, hodně jsem krvácela a bylo to za pět minut dvanáct. Je mi hrozně když se dozvídám, že se to může vše opakovat.
Je mi 25let a bojím se jestli nemám zasažené vaječníky. Operovali mě nedávno je to 14 dní a už nechci na nic čekat a rádi bychom si pořídili s přítelem miminko. Chci se zeptat jak dlouho máme počkat, abychom to mohli začít zkoušet? A jak dlouho musím ještě držet dietu?Velice děkuji za odpověď s pozdravem Jana

Jak dlouho musíte držet dietu Vám musí říct Váš operatér(chirurg), co se týká otěhotnění, je vhodné ještě počkat, většinou se doporučují 3 měsíce.

Otázka 89| Šance na otěhotnění při neprůchodnosti obou vejcovodů

Dobry vecer,chci se zeptat mam šanci otehotnit i presto,ze mi bylo zjisteno,ze mam oba dva vejcovody ucpane?Da se to nejak lecit?

Vaječníky se dají operovat, buď se srůsty rozruší nebo se vyřízne postižená část a zbytek vaječníku se sešije k sobě. Záleží to ale na rozsahu postižení, proto Vám na tuto otázku musí definitivně odpovědět Vás operatér.Pokud by tato operace nebyla možná,navrhne Vám pravděpodobně umělé otěhotnění (IVF).

Otázka 90| Ukončení těhotenství po operaci slepého střeva

Dobrý den,
mám za sebou nedávnou operaci akutního zánětu slepého střeva v 15 týdnu těhotenství, dva týdny nato mi odtekla plodová voda a těhotenství muselo být ukončeno. Zánět pravděpodobně nakazil plodové obaly. V prosinci loňského roku mi brali pravý vejcovod z důvodu mimoděložního těhotesntví. Nyní se bojím, zda se mi zánět apendixu nemohl rozšířit i na levou stranu a napadnout zbývající vejcovod. Pravděpodobně pojedu na podzim do lázní, ale i tak mám obavy, protože to bude několik měsíců po prodělaném zánětu. Zajímalo by mě, jaká je pravděpodobnost rozšíření zánětu, appendix mi brali před prasknutím, řezem. Děkuji.

Pravděpodobnost rozšíření zánětu na druhý vaječník je naštěstí minimální a nepravděpodobné.

Otázka 91| Bolesti břicha při sexu po laparoskopii

Dobry den, chtela jsem se zeptat, mam po laparoskopii, mela jsem srusty v male panvi je mi 21 let a stale trva bolest pri sexu

Nepíšete, co Vám bylo při laparoskopii zjištěno(srůsty?) a ev. zda Vám byly rozrušeny a zda byl použit protisrůstový prostředek.Pokud ne, je velice pravděpodobné, až v 90 % , že se vytvořily znovu. Zeptejte se svého gynekologa, který má u sebe operační zprávu.

Otázka 92| Bolesti břicha v oblasti pupku

Dobrý den,mám 39 let,jsem po 6 lsk pro cysty,jeden vaječník i vejcovod již pryč, počátkem roku opakované praskání cyst a poté úporné bolesti břicha,jiné než při cystách,tvrdnutí břicha kolem pupku,tlak v břiše,občas píchání,sex absolutně nelze, jít na stolici je utrpení.. Plynatost,nesnášenlivost některých potravin,ted již nevím,co můžu sníst.Nemůžu se pořádně najíst,zhubla jsem 40kilo,nikde žádný nález,nicméně břicho s pauzami stále bolí a táhne..Dají se srůsty zjistit nějakou metodou,krom další LSK?

Bohužel nejspolehlivější metodou na zjištění a potvrzení srůstů je opravdu laparoskopie , ultrazvuk břicha není tak průkazný, pouze by se musela zvážit magnetická resonance břicha.

Otázka 93| Bolesti v levém podbřišku

Dobry den,chtela bych se Vas zeptat,co mi muze byt kdyz me uz asi potreti po sobe zacne pichat dole v levem podbrisku,je to bolest tupa,obcas az pichlava,trva tak kolem necele hodiny.Pak prestane a ja se citim opet v poradku,,zkousela jsem si podbrisek trosku prohmatat a necitim zadnou tvrdost ktera by se lisila od praveho boku.Moc Vam dekuji za odpovedet

V první řadě by se měl vyloučit zánět( je možno i z krve), pak je vhodné vyšetření gynekologem( zánět vaječníku...) a v poslední řadě může jít o poruchu svalů v oblasti pánevního dna, které se dá napravit metodou p.Mojžíšové. Pokud budou obtíže přetrvávat, je vhodné začít na gynekologii a pokračovat přes sono břicha na gastroenterologii a nechat si vyšetřit i tlusté střevo pomocí kolonoskopie.

Otázka 94| Spontání otěhotnění po operacích v dutině pánevní

Dobrý den.Prodělala jsem několik operací včetně odstranění srůstů.Mám 8 letá dvojčata po ivF je mi 34 let a chtěla bych otěhotnět přirozenou cestou.mám nějakou šanci?

Šanci určitě máte, jde o to, zda máte průchodné vejcovody a funkční vaječníky. Z Vašeho dotazu to nepoznám.Pokud ano, je možné spontánně otěhotnět.

Otázka 95| Otěhotnění po podvázání vejcovodů

Muze zena otehotnet kdyz ma povazane vajecniky ?a ma pritom pocit otehotneni?

Ano, může jít o mimoděložní těhotenství, ideální je dojít ke svému gynekologovi a nechat si udělat test na těhotenství nebo si jej zakoupit v lékárně.Mimoděložní těhotenství může ženu ohrozit i na životě.

Otázka 96| Bolesti v podbřišku po 2 císařských řezech

Dobrý den, jsem po dvou císařských řezech. První byl v roce 1999 a druhý 2005. Od druhého sc mě dost často bolí v pravém podbřišku.Bolesti jsou takové, že si jednou myslela moje dr., že se jedná o akutní zánět slepého střeva, vzala krev na CRP, ale vše v pohodě.Potom se bolest v průběhu cca 2 dnů zklidnila. Gynekolog mi řekl, že vše je po gyn. stránce v pořádku, že mám jen trochu výše jeden vyječník, ale že to může být srůstem, takže tady také nic. Chtěla jsem se zeptat, kdo by mě měl poslat na nějaké odbornější vyšetření. Praktický lékař, gynekolog nebo si mám vyšetření zařídit sama? Existuje vůbec taková možnost nebo musím mít vždy nějaké doporučení. Děkuji za odpověď.

V tomto případě by Vás samozřejmě měl poslat Váš gynekolog, pravděpodobně bude nutné podstoupit laparoskopické vyšetření dutiny pánevní a zkontrolovat oblasti vaječníků. Pokud budou srůsty nalezeny, je možné je ihned rozrušit, ale aby nevznikly znovu(což je velice pravděpodobné), je nutné použít některý protisrůstový prostředek .Před výkonem se o tom pobavte s operatérem.

Otázka 97| Recidiva(znovuvytvoření )srůstů po předchozím rozrušení

Dobrý den, v lednu 2010 jsem byla u Apolináře na laparoskopiii, nasli mi prasklou cystu a srusty. Teď mám stejné problémy jako před operací, budí mě bolesti břicha, mám ho tvrdé, hrudkovité, myslíte, že se mi to mohlo vrátit zpátky? Řešení je asi opět laparoskopie nebo? Vím, že je to individuální, ale i tak děkuji moc za odpověď.

Pravděpodobně bude nutná znovu laparoskopie, někdo má bohužel větší tendenci (předpoklad) k tvorbě srůstů.Nepíšete, zda Vám byl použít lok. gel , který zabraňuje znovu vytvoření srůstů. Pokud ne, bylo by vhodné se o této možnosti pobavit s lékařem.

Otázka 98| Ohrožení těhotenství rekonstrukcí bytu

Dobrý den,
moc ráda bych se zeptala jestli je nebezpečné bydlet v bytě, které se od základů rekontruuje ( bourání příček, bourání betonové podlahy...Jsem ve 13. týdnu těhotenství a nechtěla bych nijak ublížit miminku v bříšku. Moc děkuji za odpověď.Přeji hezký den. Tereza

Rekonstrukce Vašeho bytu není pravděpodobně nebezpečná pro vaše dítě,pokud Vy sama nebudete nosit těžké věci.Příště se zeptejte svého gynekologa, zná Vás nejlépe.

Otázka 99| Obtíže s otěhotněním

Dobry den pane doktore, prosim Vas o radu jsem 17 dni po menstruaci a porad me bolii v podbrisku s manzelem se snazime o miminko mam jen dotaz jelikoz si nemerim BT takze ani nevim poradne kdy u me nastava ovulace omlouvam se ale nedari se nam uz 3 roky a jsem uz zoufala u lekare jsme oba v poradku nevim zda kdyz teda brisko zacina bolet je ten cas na sex?? dekuji Vam za odpoved a omlouvam se

Dobrý den, omlouvat se nemusíte, ale dotaz nepatří na tyto stránky, zkuste jej na www.porodnice.cz 🙂

Otázka 100| Laparoskopie pro mimoděložní těhotenství

DOBRÝ DEN, JSEM 5DNÍ PO OPERACI LAPAROSKOPII, BYLA JSEM MIMODĚLOŽNĚ TĚHOTNÁ VE VEJCOVODU,TAKŽE MI HO VZALI. JE NORMÁLNÍ , ŽE MĚ BOLÍ PODBŘÍŠKO A TO I PŘI ČŮRÁNÍ,NAVÍC JE MI HODNĚ MOTÁ HLAVA A DO VČERA JSEM KRVÁCELA. MOC DĚKUJI ZA ODPOVĚD.ALA

I když dotaz nesouvisí s obsahem tohoto webu, je možné, že jste při zákroku ztratila více krve a proto můžete být oslabená, bolesti jsou také možné.Pouze pokud by trvaly déle, než 14 dní,obraťte se na svého gynekologa, kde by jste měla stejně mít plánovanou kontrolu.