Otázka 1| Srůsty a vzdálenější pocit bolesti, lze hledat souvislosti?

Dobrý den. Mám srůsty po císaři. Bolí mě při menstruaci i ovulaci. Byla jsem na kolonoskopii, kde mi řekli že mám tlusté střevo obaleno srůsty. Mohou srůsty způsobovat bolesti i zad a vlevo pod žebry? Vyšetření orgánů v dutině břišní mám v pořádku a odběry krve taky. Mám jen zvýšenou hladinu bilirubinu na 27. Gynekologie taky v pořádku. Dekuji B

Dobrý den,

původ vašich bolestí určí spolehlivě až konkrétní vyšetření. Srůsty, které Vám byly prokazatelně diagnostikovány, jsou velmi nepříjemné tím, že spojují orgány, které k sobě být spojeny nemají, tím pak mohou měnit jejich pozici či jinak je deformovat - proto můžeme cítit bolest i v místě, které s výskytem srůstů přímo nesouvisí.

Otázka 2| Srůsty po laparoskopii?

Dobrý den, je mi 19 let a jsem 5 měsíců po laparoskopii slepého střeva.
Podstoupila jsem laparoskopický zákrok, kde mi pak p. doktorka sdělila, že jsem tam měla hodně srůstu, že museli rozrušit i srůsty a že spolu se "slepákem" mohly způsobit i neprůchodnost střev. Dále k tomu jsem měla podezření ještě i na "Króna", které mi vyloučili. Teď po 5 měsících mi ze dne na den začalo píchat v podbřišku a jde to až na pravou stranu. Dělá mi problém vstát, zvednout nohu, svléknout se apod. Bolest je nesnesitelná...
Jestli se jedná o srůsty, co s tim?
Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,
problémy, které popisujete, se opravdu mohou týkat srůstů. Ovšem jejich přítomnost potvrdí pouze lékař po předchozím vyšetření. I s ohledem na Vaši bolest doporučuji co nejdříve navštívit lékaře. Pokud půjdete na operaci - poraďte se se svým lékařem o prevenci vzniku srůstů. Doporučuji použít protisrůstovou bariéru. Nejlépe ve formě gelu - nestéká z místa aplikace.

Otázka 3| Stav po operaci vejcovodu

Dobrý den, byla jsem na laparoskopii z důvodu mimoděložního těhotenství. Odstranili mi levý vejcovod, pravý prý prohlédli a je v pořádku. Moje dr. mě jestě za tři měsíce po laparoskoopii poslala na HSG a tam mi zjistili, že pravý vejcovod je plný srůstů. Pokuk chci otěhotnět, mám si domluvit umělé oplodnění. Po té laparoskopii jsem měla bolesti na pravé straně, dle mé dr. zánět, měla jsem antibiotika Doxybene. Je možné aby za ty 3 měsíce se můj stav tak změnil a ty srůsty vzikly během těch 3 měsíců? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
srůsty se tvoří 3-5 dnů po operaci či po prodělaném zánětu. Takže 3 měsíce jsou dostatečně dlouhá doba, aby vznikly, zesílily a začaly Vás obtěžovat. Srůsty jsou opravdu jednou z hlavních příčin neplodnosti. Doporučuji navštívit specializované pracoviště na IVF (umělé oplodnění). Tam Vás vyšetří a navrhnou možnosti dalšího řešení Vašeho problému. V případě, že byste šla na operaci - dbejte na prevenci vzniku srůstů a poraďte se o ní se svým lékařem.

Otázka 4| Zpožděná menstruace a píchání v pravém boku

Dobrý den, jsem 4 týdny po laparoskopii cyst, chronického zánětu slepého střeva a srůstů. Zatím jsem nedostala menstruaci a tak bych se chtěla zeptat, jak dlouhé můžu mít zpoždění? Občas mě ještě popichuje v pravém boku. Je možné, že je v tom břiše ještě něco nebo je to třeba jen reakce po zákroku? Děkuji předem za odpověď. Hezký den Lucie

Dobrý den,
zpožděná menstruace o několik dní je vcelku normálním jevem. Pokud by se nedostavil ani následující perioda, doporučuji kontaktovat lékaře. Co se týká píchání v pravém boku - těch příčin může být několik a jen lékař odhalí tu správnou. Pokud by Vaše potíže přetrvávaly, informujte o nich svého lékaře. Nepíšete, zda jste použila jako prevenci tvorby srůstů nějakou protisrůstovou bariéru. Je vhodné při těchto zákrocích myslet na prevenci jejich opětovného vzniku.

Otázka 5| Jak zjistit přítomnost srůstů?

Dobrý den,
téměř před rokem jsem byla na operaci slepého střeva a asi po měsící se mi začali objevovat křeče v pravé části břicha. Křeče jsou doprovázeny průjmem a zvracením. Lékař mi doporučil jít na CT
pasáž, aby se zjistilo zda mám srůsty. Zajímalo by mě zda se to takto dá zjistit. Přiznám se, že se mi na další CT vyšetření nechce. Již jsem tam byla a nic se neobjevilo.

Dobrý den,
vhodnější se u Vás jeví využít vyšetření zvané magnetická rezonance, ovšem potvrdit nebo vyvrátit přítomnost srůstů může jen lékař pomocí diagnostické laparoskopie. V případě, že půjdete na tento výkon, myslete na prevenci vzniku srůstů.

Otázka 6| Opětovný vznik srůstů po jejich odstranění?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, od 3 let se léčím s ledvinama, mám za sebou operaci ledvin a od té doby jsem měla hodně zánětů ledvin, močových cest, pánve atd... Pravïdelně s něčím podobným ležím v nemocnici. Ale před rokem jsem měla hrozné bolesti v podbříšku a velmi nepravidelnou stolici. Můj gynekolog mi tvrdil, že jsem naprosto vpořádku a že mám jít na chirurgii, že to bude slepák, ale mě to
břicho bolelo spíš uprostřed a byla to taková vnítřní bolest. Druhý den doma, jsem málem zkolabovala jak mě to břicho bolelo a druhý den jsem šla na chirurgii a ti mě hned hospotalizovali pro slepé střevo
další den na sále ale zjistili, že to nebylo slepákem ale měla jsem všude kolem dělohy a vaječníku samé srůsty a tak mi vzali preventivně i slepák. Dnes je to již už 13 měsíců od té operace já už zase od
lonského roku 11. měsíce trpím těmi bolestmi a mám strašně nepravidelnou stolici a bolí mě to tam jak je slepák je možné že by se mi udělali po znovu srusty po té operaci? Před 14 dny jse měla zánět
děložního hrdla ale pan doktor si mě nepozval ani na kontrolu. Děkuju za odpověd

Dobrý den,
ano, je možné, že se Vám srůsty znovu objevily. Pokud na ně někdo trpí, je dosti pravděpodobné, že se objeví znovu. Jediným řešením je použít nějaký protisrůstový prostředek jako prevenci jejich vzniku. O konkrétním prostředku se poraďte s lékařem. Prostisrůstový gel obsahuje gelu na 100cm2. U Vás se ale bude jednat pravděpodobně o větší postiženou plochu. Poté je třeba zvolit více kusů. Gel má tu výhodu, že z míst, kam Vám ho lékař naaplikuje nesteče. Ale zůstane v místě po kritickou dobu vzniku srůstů.
Pokud nejste spokojena s péčí Vašeho gynekologa, můžete ho změnit!

Otázka 7| Rekonvalescence po operaci

Dobrý den,
Jsem 20dní po odstranění pravého vejcovodu z důvodu mimoděložního těhotenství. Ráda bych se zeptala za jak dlouho je možné začít cvičit po laparoskopickém odstranění? Formy cvičeni jako je aerobik,
běh...

Dobrý den,
tyto stránky se zabývají problematikou srůstů. Nicméně rekonvalescence po výkonu, který jste prodělala je v řádu týdnů. Přesnou dobu určí Váš ošetřující lékař. Důležité jsou také Vaše subjektivní pocity, zda se na cvičení cítíte apod.

Otázka 8| Bolest na pravé straně po operaci vaječníků a apendektomii

Dobry den, v roce 2004 jsem prodelala laparoskopickou operaci, rozhaneli mi zanet vajecniku, ktery byl pry srostly a jeste jsem mela srusty v okoli a narusovaly slepe strevo, ktere mi pri teto operaci odebrali. Nyni me trapi bolest na prave strane, ktera mo vystreluje az do stehna. Chtela jsem se zeptat, zda pokud otehotnim a miminko bude rust, nemuze neco v brise praskout, aby to me nebo male ohrozilo na zivote? Dekuji.

Dobrý den,
nečekejte s řešením problémů, až budete těhotná. Řešte je nyní. Srůsty jsou jedna z častých komplikací početí. Vzhledem k tomu, že jste již jednou srůsty měla, je velká pravděpodobnost, že se Vám objevily znovu. Navštivte svého gynekologa a svěřte se mu se svými bolestmi. Provede vyšetření, na jejichž základě určí příčinu. Pokud Vám nabídne diagnostickou laparoskopii - neodmítejte jí - při ní je možno případné srůsty potvrdit a rovnou je rozrušit. Je dobré se s ním poradit o prevenci dalšího vzniku srůstů - například použít při operaci protisrůstový gel.

Otázka 9| Nespecifikované bolesti břicha

Dobrý den před 2 lety jsem byla na operaci - vzali mi žlučník. Poslední rok se mi stává tak jednou za měsíc, že se mi stáhne břicho, je to bolestivé, ale dneska v noci mě bolelo celé břicho hlavně pod prsama. Bolest mě i probudila. Přešlo to tak za pul hodiny. Děkuji za odpověd.

Dobrý den.
Vaše bolesti může způsobovat celá řada příčin - je tedy vhodné navštívit lékaře, který tyto příčiny odhalí. Naše stránka se zabývá problematikou srůstů, jejichž přítomnost u Vás potvrdí nebo vyvrátí lékař po konkrétním vyšetření.

Otázka 10| Bolesti v místě slepého střeva

Dobrý den. Už čtvrtý den mě bolí dole na pravé straně břicha.
Píchá, nejprve to byla píchání ostřejší, teď spíš taková tupější a slabší bolest. Dělá to při každém kroku. Pokud jsem v klidu nemám žádné problémy. Je to bolest přibližně v místě slepého střeva. Dávala jsem si studené obklady, ale nic se nemění.
Když si břicho prohmatám žádnou bolest necítím. Nemám zvýšenou teplotu. 2x, 3x jsem měla trochu zimnici. První den jsem měla půl dne trochu pocity na zvracení. Odkládám návštěvu lékaře, už jsem zažila vyšetření, kdy se doktor jako bych ho obtěžovala. Nebo paní doktorka zanedbala něco, co pak mělo velmi závažné důsledky. Moc děkuji.

Dobrý den,
se svým problémem musíte navštívit lékaře. Bolest poukazuje na to, že je někde problém, který je potřeba najít a vyřešit. Tato stránka se zabývá problematikou srůstů. Vaše bolest začala bez zjevné příčiny (respektive ji neuvádíte). Dále nepíšete nic o předešlé operaci ani zánětu. Je tedy - OPAKUJI - třeba zajít k lékaři, který Vás vyšetří. Nedbejte na to, jak se u toho tváří. Lékař je v ordinaci pro Vás.